Przy okazji kongresu o śpiewie gregoriańskim, w kościołach w Krakowie odbędą się dwa bezpłatne koncerty. Wybrzmią antyfony, responsoria, sekwencja i inne śpiewy, których teksty, zaczerpnięte są z Psalmów oraz Pieśni nad Pieśniami.
Sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre oraz Fundacja Chronić Dobro, działająca przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, serdecznie zapraszają na dwa koncerty towarzyszące XII Międzynarodowemu Kongresowi Śpiewu Gregoriańskiego AISCGre.
„Domine, doce nos”, co znaczy: „Panie, naucz nas”, to motyw przewodni pierwszego koncertu, który odbędzie się we wtorek 5 września o godzinie 20:00 w kościele św. Franciszka z Asyżu przy placu Wszystkich Świętych 5 w Krakowie. Wystąpi zespół wokalny z Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu pod dyrekcją Antaniny Kalechyts.
Zaledwie dwa dni później, w czwartek 7 września o godzinie 20:15 w bazylice Świętej Trójcy, kościele oo. dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie, odbędzie się drugi koncert śpiewu gregoriańskiego w wykonaniu zespołu Flores Rosarum pod kierownictwem Susi Ferfoglia. Koncertowi będzie towarzyszyć przesłanie zaczerpnięte z Pieśni nad Pieśniami: „Vulnerasti cor meum in uno oculorum tuorum”, co znaczy: „Zraniłaś serce moje jednym spojrzeniem twych oczu”.
Udział w koncertach i liturgii w ramach kongresu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Dokładny harmonogram kongresu dostępny jest na stronie: www.aiscgre.pl/kongres-2023-tyniec-pl/.
Oba koncerty mają charakter tematyczny, to znaczy ich repertuary koncentrują się wokół dwóch tematów:
Przeczytaj również
I koncert, 5 września, nosi tytuł: „Domine, doce nos”, co znaczy: „Panie, naucz nas”. Słowa te zaczerpnięte są z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 11,1), a szerzej brzmią one: „Panie, naucz nas się modlić”. Są to słowa prośby jednego z uczniów Chrystusa skierowane do Niego. W odpowiedzi usłyszał on od Jezusa słowa modlitwy „Ojcze nasz”. Podczas tego koncertu wybrzmią antyfony, responsoria, sekwencja i inne śpiewy, których teksty, zaczerpnięte głównie z Psalmów, zwracają uwagę słuchacza na fakt, iż człowiek przez całe życie uczy się sprawiedliwości, uczy się prawa bożego i bożych wyroków rządzących światem, uczy się oddawać Bogu chwałę. Właściwa i prawdziwa nauka płynie zaś od samego Boga, który wychowuje człowieka jak ojciec dziecko. A człowiek zwraca się do Boga jak dziecko do rodzica, z prośbą o pomoc, ratunek i nauczenie życia.
II koncert, 7 września, zatytułowany jest: „Vulnerasti cor meum in uno oculorum tuorum”, co znaczy: „Zraniłaś serce moje jednym spojrzeniem twych oczu”. Te słowa zaczerpnięte są z kolei z Pieśni nad Pieśniami i opisują stan uczuciowy oblubieńca w odniesieniu do jego ukochanej, w momencie zakochania. W tradycji Kościoła postać oblubienicy często interpretowano jako osobę Maryi, Matki Chrystusa. Teksty śpiewów, które wybrzmią podczas tego koncertu odnoszą się do tego motywu z perspektywy różnych scen biblijnych, m. in. momentu zwiastowania czy Apokalipsy, gdzie Maryja ukazana jest jako wybrana, umiłowana przez Boga Matka Zbawiciela. Bóg ukochał Maryję ze względu na jej prawość i stałość w zaufaniu, jakie w Nim pokłada. Na przykładzie tej świętej owe teksty uczą nas, że „Iustus non conturbabitur”, człowiek prawy nie ulegnie zmartwieniom, gdyż jest w opiece samego Boga.
mat. prasowe, kh/Stacja7