Nasze projekty

Piesza pielgrzymka kończąca sezon już na Jasnej Górze. „Będziemy tu przychodzić, dopóki żyjemy”

Na Jasną Górę w środę, 6 września dotarła 227. Piesza Pielgrzymka Jaworznicka. To pielgrzymka piesza zamykająca sezon, który zaczął się w maju. "Idę w pielgrzymce, by umocnić się w człowieczeństwie" - podkreślił jeden z pielgrzymów.

Jasna Góra News/Twitter.com

Matce Bożej „na urodziny” przynieśliśmy dziękczynienie, ale też wiele próśb; wielką troskę z powodu pustoszejących kościołów, seminarium. Nasze seminarium ma teraz 10 kleryków, a w moim pokoleniu, kiedy ja już jestem 52 lata w kapłaństwie, jest nas jeszcze 14. Kto nas zastąpi? Ale Kościół nie zaginie, bo jest Chrystusowy, Kościół to my – mówił kapłan.

Pątnicy szli szlakiem sanktuariów maryjnych; przez Leśniów, Świętą Annę, Gidle. Po raz 47. przyprowadził ich ks. kanonik Stanisław Janicki. Wśród ok. 60 pątników jest też Stanisław, który pielgrzymował boso. To jest jego podziękowanie dla Boga za łaskę uwolnienia z nałogów. Bóg przemienił moje życie, wyciągnął mnie z alkoholu, z narkotyków – opowiadał pątnik. Dziękuje Bogu za każdy dzień, jak pięknie można się czuć bez narkotyków. Bóg daje wielkie szczęście – zapewniał.

ZOBACZ: Dominika Gwit: Wiara pomaga mi kochać

Reklama

Julia Cebula ma 18 lat, to była jej 11 pielgrzymka. Dlaczego pielgrzymuję? Bo lubię. Przynoszę Maryi w urodzinowym darze wdzięczność, i za tę pielgrzymkę też, bo moje serce raduję się, że tu jestem, że dałam radę – cieszyła się młoda pątniczka.

Najstarszym pątnikiem był 80-letni Kazimierz Sułkowski. Wybieram pielgrzymkę, bo świat jest zagubiony. Jest wiele kłamstwa. Coraz trudniej o człowieka, bo ludzie są, ale o człowieka coraz trudniej. Dlatego idę w pielgrzymce, by umocnić się w człowieczeństwie – wyjaśniał pątnik.

Po pokonaniu w 4 dni ponad 100 km jaworznianie ukłonili się Matce Bożej w środę 6 września, ale by świętować Jej „urodziny”, zostają do 8 września.

Reklama

Ks. Janicki zauważył, że podtrzymują pątniczą tradycję jaworznicką i to właśnie w tym terminie. Jesteśmy grupą wyjątkową, bo zostajemy u Maryi przez 2 dni na Jej „urodziny”, czyli najstarszy jasnogórski odpust. My sezon pielgrzymkowy kończymy i będziemy tu przychodzić, dopóki żyjemy – zapewniał przewodnik.

Pątnicy z Jaworzna są jednymi z nielicznych, którzy jako grupa zorganizowana przybywają na Jasną Górę na odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tu w wigilię święta przeżywać będą tzw. dzień jaworznicki, ma on charakter pokutny, a rano 8 września w „urodziny” Maryi wezmą udział w porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

PRZECZYTAJ: Narodziny Maryi. Początek zbawienia

8 września na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów. Znane jest ono także jako święto Matki Bożej Siewnej, gdyż w tym dniu błogosławi się w kościołach ziarno siewne – w tym mniej więcej czasie rozpoczynają się siewy jesienne.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w czwartek Procesją Maryjną o godz. 18.30 w Bazylice, a o 19.00 sprawowana będzie Eucharystia. Suma odpustowa odprawiona zostanie 8 września o godz. 11.00 na jasnogórskim Szczycie.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę