Nasze projekty

Oratorium „Równoj ku Górze” z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej

Już 14 sierpnia ojcowie paulini zapraszają po raz kolejny na oratorium „Równoj ku Górze”, tym razem na Bachledówkę, gdzie od czerwca znajduje się Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Czciciela Matki Boskiej Jasnogórskiej. Na scenie wystąpią m.in. Halina Mlynkova, Krzysztof Cugowski, bracia Golcowie czy Roksana Węgiel.

fot. Instytut Prymasowski Stefana Kard. Wyszyńskiego/Episkopat News/flickr

14 sierpnia o godzinie 18.30 na placu przed sanktuarium na Bachledówce zaplanowano kolejna edycję oratorium „Równoj ku Górze”. Solistami będą słynni artyści polskiej sceny muzycznej: Roksana Węgiel, Halina Mlynkova, Edyta Golec, Krzysztof Cugowski, Andrzej Lampert, Paweł i Łukasz Golcowie, Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki. Wstęp na widowisko jest darmowy.

Łącznie na scenie wystąpi ponad dwieście muzyków otoczonych panoramą Tatr – gór, które ukochał sobie Prymas Polski – kard. Stefan Wyszyński. To właśnie jemu jest poświęcone oratorium. Po widowisku muzycznym będzie miała miejsce modlitwa zawierzenia górali Matce Bożej, podczas której zostanie uroczyście odśpiewany Apel jasnogórski.

Dzieło składa się z 12 pieśni i 10 narracji napisanych przez Zofię Truty, poetkę, która osobiście doświadczyła głębi wiary Wyszyńskiego. Muzyka została skomponowana przez Bartka Gliniaka, kompozytora znanego z tworzenia muzyki filmowej, między innymi do „Nikifora” czy „Komornika”. Libretto wyśpiewane zostanie przez chór „Ku górze” oraz „Filharmoników Katowickich” przy akompaniamencie muzyki orkiestry Akademii Beethovenowskiej, pod batutą Macieja Tomasiewicza i Kapeli góralskiej Krzysztofa Czecha.

Reklama

Premiera Oratorium Bachledowiańskiego miała miejsce 30 września 2022 podczas jubileuszu 550-lecia obecności Paulinów na Skałce. Kościół został zapełniony ponad tysiącem osób, w których jedną z nich był prezydent Andrzej Duda.

Miejsce spotkań świętych naszych czasów

W czasie początków Bachledówki nikt nie przewidział, że niezamieszkałe wcześniej wzgórze, stanie się miejscem pobytu świętych naszych czasów. Ksiądz kard. Stefan Wyszyński przybywał na Bachledówkę na miesięczny wypoczynek, przez siedem kolejnych lat (1967-1973). W czasie jednego z pobytów osobiście poświęcił Jasnogórską Ikonę. W tym czasie Prymasa Tysiąclecia odwiedzał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. To wyjątkowe miejsce, stało się przestrzenią spotkań świętych naszych czasów pod płaszczem Matki Jasnogórskiej. Ksiądz Prymas nawiązał też pełną serdeczności relację z miejscowymi ludźmi, z którymi modlił się, rozmawiał, odpoczywał. Codziennie sprawował Mszę św. z homilią, a wieczorem uczestniczył w nabożeństwie, po czym odprawiał Apel Jasnogórski.

CZYTAJ: Sacroklimaty. Śladami bł. Prymasa Wyszyńskiego

Reklama

Od 29 maja 1988 r. na Bachledówce istnieje erygowana przez kard. Franciszka Macharskiego parafia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Wieża świątyni jest widoczna już z daleka. Wyjątkowa drewniana architektura wnętrza została zaprojektowana i wykonana przez miejscowych artystów. W 1991 r. kard. Macharski poświęcił kościół, a w 2000 r. dokonał jego konsekracji.

pa,KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę