Nasze projekty

Oratorium „Równoj ku Górze” na zakończenie jubileuszu 550 lat obecności paulinów na krakowskiej Skałce

„Równoj ku Górze”. Oratorium Bachledowiańskie powstało dla uczczenia Osoby i myśli błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego i na zakończenie Jubileuszu 550-lecia fundacji Skałki i obecności oo. Paulinów w Krakowie. Jego premiera odbędzie się 30 września 2022 r. o 19:00 w kościele św. Katarzyny w Krakowie.

fot. Instytut Prymasowski/EpiskopatNews/Flickr

Dla Polaków Skałka, z XVII-wiecznym kościołem i klasztorem to symbol, klucz do polskiej historii i kultury. Od pięciu i pół wieku gospodarzami są tu paulini. Przybyli z Jasnej Góry, aby zaopiekować się podupadającym sanktuarium św. Stanisława.

550 lat nieprzerwanej obecności paulinów na Skałce to łańcuch pokoleń braci Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, którzy wypełniają misję, powierzoną im w 1472 roku przez Jana Długosza. Dziś można powiedzieć, że bracia w bieli okazali się właściwymi ludźmi na właściwym miejscu.

A w krypcie artyści: Asnyk, Wyspiański, Długosz, Malczewski, Miłosz… Pomysł, by pod bazyliką urządzić miejsce spoczynku Wielkich Polaków, narodził się w okresie zaborów. Uroczyste pogrzeby mocarzy polskiej kultury i nauki stawały się manifestacjami patriotyzmu. Ale Skałka to coś więcej niż groby – to miejsce tętniące życiem: rozbrzmiewające śmiechem seminarium duchowne oraz świątynia otwarta dla wszystkich.

Reklama

O Skałce słyszy się przy okazji procesji ku czci św. Stanisława z Wawelu do sanktuarium jego męczeństwa. To tu 11 kwietnia 1079 roku został zabity – wedle słów bł. Wincentego Kadłubka przez samego Bolesława Śmiałego. Pielgrzymowali tu królowie, kanclerze, hetmani, książęta, kapłani i zwykli ludzie…

Od 1953 roku przybywał na Skałkę również bł. Stefan Wyszyński, aby głoszonym słowem umacniać i wychowywać pokolenia Polaków. To tu wyrzekł stanowcze: „Non possumus”, za które go uwięziono. Nie mogło w obchodach Jubileuszu zabraknąć postaci wielkiego Prymasa Tysiąclecia. Przybywając tu w maju, sercem czuł już wakacje z paulinami na Bachledówce. Tym razem paulini z góralską kapelą i przesłaniem schodzą na Skałkę…

„Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka”

Utwór oratorium „Równoj ku Górze” przygotowywany został dla wyjątkowego miejsca na Podhalu, jakim jest Bachledówka. Tam czczona jest Matka Boska Jasnogórska, którą jak na Jasnej Górze, opiekują się Ojcowie Paulini. Do tego odległego zakątka naszej Ojczyzny przyjeżdżał na wakacje w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – Błogosławiony Prymas Polski. Tu spacerując z arcybiskupem Karolem Wojtyłą omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski. Z tego okresu miejscowi górale zapamiętali szczególnie wspólne wieczornice z kardynałem Wyszyńskim. Dla niego tańczyli i śpiewali, a on odwdzięczał się Słowem Bożym i uwagą im poświęconą. Tu od ponad 50 lat modlą się i służą biali Bracia – Ojcowie z Zakonu św. Pawła Pustelnika. Tu wreszcie, powstaje dom-muzeum poświęcone Osobie bł. Kardynała.

Reklama

Oratorium jest hołdem dla tego wszystkiego, co nosi w sobie Bachledówka, miejsce uświęcone wizerunkiem Najświętszej Panny Jasnogórskiej i nasycone obecnością wielkich Polaków. Ewangeliczne przesłanie, które z Bachledówki rozeszło się na całą Polskę stając się dla tego miejsca na górze i górali – iskrą, wciąż woła: „Równoj ku Górze”!

materiały prasowe

Oratorium będzie miało wyjątkową treść, kompozycję i wykonanie. Autorką tekstów jest Zofia Truty, naoczny świadek obecności Prymasa na Bachledówce, poetka regionalna, góralka. Muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak. Utwór składać się będzie z 12 pieśni i 10 narracji zainspirowanych nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyjątkowość wydarzenia polegać będzie na dualizmie muzycznym: góralsko-klasycznym. Każdy twór będzie się składał z części podhalańskiej i części klasycznej. Część podhalańską wykonają członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela. Językiem utworu w tej części będzie gwara podhalańska. Wprowadzone zostaną instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie. Muzyka góralska będzie wierna tradycji. Część klasyczną wykonana orkiestra symfoniczna z chórem.

Pragniemy, aby Oratorium „Równoj ku Górze” było nie tylko artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, ale wyrazem naszej odpowiedzialności za pozostawione dziedzictwo przez świętych: Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Pragniemy przekazać je naszym dzieciom i całej Ojczyźnie: „Z gór widać bowiem lepiej i zawsze trzeba równać ku górze – nigdy w dół” – podkreślają organizatorzy.

Reklama

Premiera odbędzie się 30 września 2022 r. o 19:00 w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Więcej informacji na stronie rownojkugorze.pl.

550 lat obecności paulinów na Skałce

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 22 czerwca, w rocznicę erygowania klasztoru paulinów na Skałce przez biskupa krakowskiego Jana Rzeszowskiego. Mszę św. w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawił abp Marek Jędraszewski. Tego dnia odbyło się również otwarcie plenerowej wystawy „Na właściwym miejscu. 550 lat obecności paulinów Na Skałce”. Dwa dni później, 24 czerwca miał miejsce koncert „Te Deum laudamus” w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Opery Krakowskiej. 

pa, materiały prasowe, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę