Nasze projekty

O. Marek Donaj: każdy chce sobie przypisać św. Ritę, a ona jest jedną z nas

"Św. Rita jest jedną z nas, dlatego tak przebija się przez wszystkich świętych. Wymknęła się nam spod ram świętości. Każdy jak teraz kultywuje świętych, to zamyka ich w jednym aspekcie" - mówił o. Marek Donaj, w Radiu Kraków.

fot. Radio Kraków

Tematem przewodnim rozmowy w audycji „Rozmowy o wierze” w Radiu Kraków była Święta Rita z Cascii – patronka w sprawach beznadziejnych. Co takiego ma w sobie włoska święta? O fenomenie kultu św. Rity prowadząca program Anna Łoś rozmawiała z o. Markiem Donajem, Jagodą Kwiecieć – blogerką i Danutą Skórą – wieloletnią dyrektor Wydawnictwa Znak.

Na początku rozmówcy poruszyli temat w jaki tak naprawdę sposób św. Rita została ukształtowana, jak na jej historię wpłynęły losy jej życia. Był to czas zemsty wielu zwaśnionych rodów. Św. Rita była w jednym z takich rodów. Ona pochodziła jednak z pobożnej rodziny, była wychowywana w pobożny sposób. Rodzina zajmowała się tym, aby scalać, szerzyć przebaczenie i te zwaśnione rody pogodzić. Więc św. Rita tą smykałkę miała od dzieciństwa – podkreśliła Jagoda Kwiecień. Poświęciła życie Bogu i w klasztorze doświadczyła cudu. Miała przywilej tego bezpośredniego znaku od Boga – dodała Danuta Skóra.

„Wsparcie św. Rity jest dużo mocniejsze niż tylko w tych najtrudniejszych przypadkach”

Następnie prowadząca zapytała na czym polega właściwie fenomen św. Rity w Polsce? O. Marek Donaj przywołał historię siostry zakonnej, która w dniu kanonizacji św. Rity była w Rzymie. Zastanawiała się wówczas co dalej zrobić ze swoim życiem, a obecność (przypadkowa) na tej uroczystości stała się dla niej znakiem. Wróciła do Krakowa, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Augustianek, ale jej życie naznaczone było chorobą. To ona przywiozła pierwsze ziarno tego kultu. Nie jakiś pomnik – malutki obrazek. I od tego momentu św. Rita już zaistniała – mówił ojciec.

Reklama

Mówiąc o fenomenie św. Rity, Jagoda Kwiecień zauważyła, że święta ta może być szczególną orędowniczką kobiet. Święta Rita jest dla nas taka ważna, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ przeszła wszystkie stany życia. Była córką, żoną, mamą, wdową, później straciła dzieci. Myślę, więc, że szczególnie wszystkie kobiety, które doświadczają podobnych trudności jakie ona miała, bardzo się odnajdują. Po prostu widzą w niej siebie i to jest ogromnym wsparciem, kierować swoje modlitwy, myśli, słowa właśnie do św. Rity i oddawać jej to – podkreśliła Jagoda Kwiecień.

ZOBACZ: „Św. Rita uczy kobiety, jak być sobą na sto procent”

Dalej poruszono temat, dlaczego mówi się o tej świętej jako patronce spraw beznadziejnych i czy faktycznie tylko takich spraw dotyka. Kult ten jest naprawdę żywy. W Polsce jest już wiele miejsc, gdzie są relikwie św. Rity. Wiem, że co jakiś czas pojawiają się one w kolejnym kościele i rozpoczynają się tam nabożeństwa. Dzieje się tak, ponieważ ludzie tego potrzebują i chcą. W tych modlitwach naprawdę uczestniczą ludzie, o których nie można na pierwszy rzut oka powiedzieć, że są w sytuacji beznadziejnej i bardzo chorzy. Wsparcie św. Rity jest dużo mocniejsze niż tylko w tych najtrudniejszych przypadkach – powiedziała Danuta Skóra.

Reklama

Św. Rita do nikogo nie należy. Każdy chce sobie ją przypisać. A ona jest jedną z nas, dlatego tak przebija się przez wszystkich świętych. Wymknęła się nam spod ram świętości. Każdy jak teraz kultywuje świętych, to zamyka ich w jednym aspekcie. Św. Rita nie wytrzymała i wyszła spod tych ram, które powstały. To nie Rita załatwia sprawy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że przychodzimy do niej, jak do sekretarki, a to byłoby sprzeczne z Ewangelią. Ona tylko pokazuje co masz zrobić. Jeśli się gniewasz, to przebacz. Jeśli się smucisz, to pociesz… Ta święta ma skuteczność wtedy, gdy przychodzę z żywą wiarą – powiedział o. Marek Donaj.

Całej rozmowy w audycji „Rozmowy o wierze” można wysłuchać >>>TUTAJ>>>.

Św. Rita. Modlitwy na każdy dzień >>>KUP KSIĄŻKĘ >>>

pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę