Nasze projekty

O. Leon Knabit o walce z COVID-19: Nie odczuwałem żadnego lęku

- Otrzymałem wielką łaskę od Boga, że nie odczuwałem żadnego lęku. Na początku, kiedy sytuacja nie była wyjaśniona, liczyłem się na serio z możliwością odejścia, bo choć nie miałem objawów, to jednak mam prawie 91 lat, wiadomo, że to stopień podwyższonego ryzyka - mówił o. Leon Knabit w wywiadzie dla portalu wpolityce.pl

30 października benedyktyn poinformował, że trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem. Do klasztoru powrócił po niemal dwóch tygodniach. Chorobę przyjął ze spokojem. Otrzymałem wielką łaskę od Boga, że nie odczuwałem żadnego lęku. Na początku, kiedy sytuacja nie była wyjaśniona, liczyłem się na serio z możliwością odejścia, bo choć nie miałem objawów, to jednak mam prawie 91 lat, wiadomo, że to stopień podwyższonego ryzyka. Cała rzeczywistość poza mną, w klasztorze, przestała raptem być ważna. Niech się oni martwią moimi szpargałami. Ja ufałem i ufam, że miłosierdzie Boże daruje mi grzechy. Gotów też jestem odcierpieć karę z ręki Miłosiernego Ojca za wszystko, za co nie odpokutowałem na ziemi. 

Pytany, czy podczas hospitalizacji czuł osamotnienie, wyjaśnił, że mnich nigdy nie jest sam – zawsze jest z nim jego Anioł Stróż i Trójca Święta. Od czysto ludzkiej strony pomogła mu zaś możliwość utrzymywania kontaktu telefonicznego z bliskimi. Było wiele telefonów do mnie, nawet z zagranicy i wiele moich do innych. Codziennie mogłem przez Facebooka przesyłać wiadomości o stanie mojego zdrowia. Pisałem też zawsze parę słów aktualnej refleksji. Jedna z pielęgniarek powiedziała nawet, że u mnie jest centrum dowodzenia.

W szpitalu, w którym przebywał, nie miał możliwości przyjmowania sakramentów. Dziwnie spokojnie przyjąłem fakt, że w szpitalu nie było Mszy św., ani nawet Komunii. Jeśli Pan Bóg mnie wrobił w taką sytuację, zgodziłem się bez szemrania. Ojciec Opat wyprawił mnie do szpitala z Namaszczeniem Chorych i Komunią św. Łączyłem się myślą i modlitwą z tymi, którzy długie miesiące, a nawet lata pozbawieni byli i są wsparcia sakramentalnego: w więzieniach, w obozach, na wygnaniu, a nieraz nawet cierpieli i cierpią zniewagi i tortury. Moją modlitwą nieustającą, na miarę moich sił, był różaniec, cztery części, w których jest cała historia zbawienia i koronka do Miłosierdzia Bożego. Rano był znak krzyża i Anioł Pański, potem znalazłem w smartfonie czytania mszalne na dany dzień, wieczorną modlitwę – kompletę odmawiałem z pamięci. Apel Jasnogórski odmawiałem głośno, by mógł w nim uczestniczyć chory sąsiad.

Reklama
Reklama

Ojciec Leon Knabit jest najstarszym mnichem tynieckiego opactwa – urodził się 26 grudnia 1929 roku. Jest znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Wielu miało okazję go poznać i polubić w czasach, gdy prowadził w Telewizji Polskiej znane programy religijne takie jak „Ojciec Leon zaprasza”, „Salomon” oraz „Credo”. Za swoją działalność ewangelizacyjną oraz kaznodziejską otrzymał wiele nagród, m.in. Order Uśmiechu w 2017 r, nagrodę Laur Krakowa XXI wieku, zaś w 2009 „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, za krzewienie wiary i zasad moralnych wśród dzieci i młodzieży” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ZOBACZ TEŻ: O. Leon Knabit wyszedł ze szpitala. Miał COVID-19

ah, wpolityce.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę