Obowiązkowe szczepienia w Gwardii Szwajcarskiej. Trzech żołnierzy odmówiło i odeszło ze służby

Od 1 października, aby wejść na teren Watykanu trzeba okazać paszport covidowy. Do nowych rozporządzeń Stolicy Apostolskiej dostosowała się również Gwardia Szwajcarska, która wprowadziła obowiązkowe szczepienia.

Fot. Mathew Knott / Flickr

Jak poinformował jej rzecznik prasowy, wszyscy gwardziści zostali poproszeni o zaszczepienie się na COVID-19.

Gwardziści, którzy nie chcieli się zaszczepić, zmienili zdanie

Trzech gwardzistów odmówiło zaszczepienia się przeciwko COVID-19 i odeszło z formacji wojskowej, która pełni służbę w Watykanie. Jak podkreślił, rzecznik Gwardii Szwajcarskiej porucznik Urs Breitenmoser, żołnierze odeszli z własnej woli.

Jak dodał, trzech innych gwardzistów, którzy nie chcieli przyjąć szczepionki, zmieniło zdanie. Żołnierze są tymczasowo zawieszeni w pełnieniu obowiązków do czasu zakończenia cyklu szczepień. Breitenmoser wyjaśnił, że podobne procedury stosowane są w innych armiach świata.

Reklama
Reklama

Kto może zostać gwardzistą?

Gwardia Szwajcarska jest najstarszym korpusem wojskowym, który istnieje do tej pory na świecie i służy papieżom od 1506 roku. Członkowie gwardii odpowiadają za osobistą ochronę papieża i kontrolują wejścia do Watykanu. Dom św. Marty, w którym mieszka Franciszek, strzeżony jest częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez żandarmerię watykańską.

Obecnie gwardia liczy 135 członków i mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, wysportowani, którzy mają co najmniej 1,74 metra wzrostu. Najpierw jednak muszą odbyć służbę wojskową w swoim kraju. W Watykanie pracują co najmniej 25 miesięcy.

kh/KAI/VaticanNews/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę