Nasze projekty

Nie żyje brazylijski kardynał José Freire Falcão. Chorował na COVID-19

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. W ostatnich dniach przebywał w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19.

fot. Rita Laura/Cathopic

Kardynał był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę COVID-19. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

„Jego odejście głęboko dotknęło całą stołeczną archidiecezję”

Archidiecezja Brasilia wyraziła ubolewanie z powodu śmierci kardynała, który w październiku skończyłby 96 lat. „Jego odejście głęboko dotknęło całą stołeczną archidiecezję, przyjaciół i wiernych ze względu na niezatarte piętno, jakie świętej pamięci kardynał pozostawił w licznych dziełach duszpasterskich, które zainicjował w ciągu dwudziestu lat kierowania tym Kościołem partykularnym” – podkreślono.

Kardynał José Freire Falcão był drugim arcybiskupem Brasilii, a kierował stołeczną archidiecezją w latach 1984-2004, kiedy to przeszedł na emeryturę. Zawsze był wierny swojej dewizie biskupiej „In humilitate servire” (Służyć w pokorze). W tym okresie kard. Falcão zwiększył liczbę księży i parafii w Dystrykcie Federalnym, przygotował przyjęcie papieża, św. Jana Pawła II w 1991 roku, stworzył Dom Duchowieństwa i pobudził ruchy kościelne.

Reklama

Do grona kardynałów włączył go Jan Paweł II

Kardynał Falcão urodził się 23 października 1925 r. w mieście Ereré, w Regionie Północno-Wschodnim Brazylii. Od najmłodszych lat marzył o tym, by zostać księdzem, do czego zawsze zachęcała go rodzina. W wieku 14 lat wstąpił do niższego seminarium duchownego w Prainha, w Fortalezie. W 1949 r. José Freire przyjął święcenia kapłańskie. Następnie, w 1967 r., został mianowany biskupem diecezji, w której pełnił swoją posługę kapłańską – Limoeiro do Norte – także w Regionie Północno-Wschodnim. W 1971 r. został arcybiskupem Teresiny, a w 1984 roku przeniesiono go do Brasilii – stolicy kraju.

28 czerwca 1988 r. Jan Paweł II włączył go do Kolegium Kardynalskiego. 28 stycznia 2004 przeszedł na emeryturę, zaś w 2005 r. uczestniczył w pogrzebie papieża Polaka i w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. Udzielił sakry biskupiej między innymi polskiemu franciszkaninowi – biskupowi Janowi Kazimierzowi Wilkowi OFM Conv. (4 kwietnia 1998).

Obecnie kolegium liczy 121 kardynałów elektorów

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 217 członków, w tym 121, którzy mają prawa wyborcze. 13 z nich powołał Jan Paweł II, 38 – jego następca Benedykt XVI i 70 – Franciszek. A wśród 96 kardynałów-nieelektorów, 47 mianował papież-Polak, 27 – Benedykt XVI i 22 – Franciszek.

Reklama

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Słowak Jozef Tomko (ur.11 III 1924), Mozambijczyk Alexandre José María dos Santos OFM (18 III 1924) i Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Portugalczyk José Tolentino Calaça de Mendonça (15 XII 1965) i Włoch Mauro Gambetti OFM Conv (27 X 1965). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę