Co z weryfikacją osób zaszczepionych? Jest nowe rozporządzenie

Nowe rozporządzenie dotyczące obostrzeń nie wspomina o metodach weryfikacji osób zaszczepionych. Okazanie unijnego certyfikatu będzie zatem dobrowolne.

fot. elfuenza / Cathopic

Od środy 15 grudnia z 30 proc. do 50 proc. zmniejsza się limit osób m.in. w restauracjach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach.

Do limitów nie wlicza się osób zaszczepionych przeciw COVID-19 pod warunkiem okazania przez nie unijnego cyfrowego certyfikatu, lub zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu.

„To w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi jest wykazanie faktu zaszczepienia”

Nowe rozporządzenie nie przyznaje nikomu uprawień, które pozwalają na weryfikacje certyfikatów, więc ich okazywanie będzie dobrowolne.

Reklama
Reklama

Jednak w przypadku nieokazania właściwego dokumentu – jak zaznacza resort – „przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi”.

To w interesie osoby chcącej skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w danym wydarzeniu jest wykazanie faktu zaszczepienia jako uprawniającego do wejścia na teren objęty limitem w przypadku osiągnięcia tego limitu – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia zachęca, aby przy weryfikacji osób zaszczepionych korzystać z aplikacji mobilnych tzw. skanerów certyfikatów COVID.

„Jeżeli Konstytucji i przepisów innych ustaw nie łamie obecna w Polsce od wielu lat selekcja na dyskotekach, czy w klubach tanecznych, to na pewno nie łamie ich też weryfikacja unijnych certyfikatów” – podkreśla ministerstwo.

„Trzeba odwołać się do odpowiedzialności proboszczów”

O to w jaki sposób weryfikować osoby zaszczepione został zapytany niedawno rzecznik Episkopatu Polski.

Reklama

Kościół jest budynkiem jak inne, do których wiele osób może wejść. Nie ma wprost ustaleń, które pozwalałyby na weryfikowanie paszportu covidowego. Przepis jest przepisem, natomiast trzeba się odwołać do odpowiedzialności i pomysłowości proboszczów – podkreślił ks. Leszek Gęsiak.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę