Nasze projekty

Statystyki religijności w Polsce: demografia i kultura wpływają na Kościół

Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) za rok 2023 pokazuje, że religijność Polaków podlega wpływom procesów demograficznych, migracji i zmian społecznych.

fot. Halinskyi Maksym/freepik.com

Zmniejszenie liczby ludności w Polsce to jeden z głównych czynników wpływających na spadek statystyk religijności. Jak wskazuje prof. Krzysztof Koseła, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, populacja Polski w 2022 roku wynosiła nieco ponad 37 mln, co oznacza spadek o ponad milion osób od 2011 roku. Mniej mieszkańców to również mniej potencjalnych powołań kapłańskich i zakonnych oraz mniejsza liczba dzieci i młodzieży uczestniczących w katechezie.

Epidemia i migracje: ich wpływ na praktyki religijne

Raport ISKK wskazuje również na wpływ pandemii COVID-19 na statystyki religijności. Epidemia spowodowała osunięcie wskaźników religijności na niższy poziom – zauważa prof. Koseła. Wskaźnik dominicantes (uczestniczących w niedzielnej mszy świętej) wynosił w 2023 roku 29,2 proc., nieco mniej niż w roku poprzednim. Z kolei communicantes (przyjmujących komunię świętą) wzrósł do 14,2 proc., co socjolog interpretuje jako znak bardziej świadomej wiary.

SPRAWDŹ>>> Franciszek otrzymał elektryczne papamobile. Jest nagranie [ZOBACZ]

Reklama

Migracje również mają znaczenie. Choć część Polaków wraca do kraju, napływ uchodźców związany z wojną w Ukrainie wpływa na stabilizację liczby mieszkańców, co w sposób pośredni oddziałuje na dane demograficzne i religijne.

Można powiedzieć, że Polacy wracają do kraju, ale nie wszyscy. Co prawda, nie widzimy pustych miast i mieszkań, ale to dlatego, że wojna spowodowała przyjazd uchodźców, ponieważ Polska jest krajem bezpiecznym i atrakcyjnym – zaznacza socjolog.

Katecheza i sakramenty: różnice regionalne i wiekowe

Raport zwraca uwagę na regionalne różnice w uczestnictwie dzieci i młodzieży w katechezie. W diecezjach takich jak przemyska czy tarnowska frekwencja wynosi ok. 96 proc., podczas gdy w archidiecezji warszawskiej jest to zaledwie 50 proc. Istnieje również tendencja spadkowa na wyższych szczeblach edukacji – im starsze dzieci, tym mniejszy udział w lekcjach religii.

Reklama

Znaczące zmiany dotyczą także liczby zawieranych małżeństw sakramentalnych. W 2023 roku udzielono ich 77 244, co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Eksperci wskazują na przyczyny społeczne, takie jak cyfryzacja życia czy wzrost samotności.

ZOBACZ TAKŻE>>> Sprzeciw wobec „edukacji zdrowotnej”. Rodzice i nauczyciele piszą do Prezydenta

Polska na tle Europy: Kościół wciąż silny

Mimo spadków, Polska pozostaje krajem o relatywnie wysokim poziomie religijności. Liczba parafii w Polsce stanowi ok. 9 proc. wszystkich parafii w Europie, a co czwarty ksiądz na kontynencie jest Polakiem. To wskazuje na silną pozycję Kościoła w kraju i jego znaczący wpływ na Kościół powszechny.

Reklama

KAI, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja