Nasze projekty

Watykan: także tegoroczne rekolekcje papieskie w trybie indywidualnym

Z racji ciągle panującego zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego wirusem Covid-19, również w tym roku nie jest możliwe zorganizowanie wspólnych rekolekcji Kurii Rzymskiej. Dlatego Ojciec Święty zachęcił swoich współpracowników do podjęcia rekolekcji osobistych. Poinformowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

FOT. BENHUR ARCAYAN/WIKIPEDIA.COM

„Ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego wirusem Covid-19, również w tym roku nie będzie możliwe przeżywanie rekolekcji Kurii Rzymskiej we wspólnocie w Casa Divin Maestro w Ariccia. W związku z tym Ojciec Święty zaprosił kardynałów rezydujących w Rzymie, szefów dykasterii i przełożonych Kurii Rzymskiej, aby od popołudnia w niedzielę 6 marca do piątku 11 marca podjęli rekolekcje osobiste i trwali na modlitwie” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W tych dniach wszystkie zobowiązania Papieża Franciszka zostaną zawieszone, włączając w to także audiencję generalną w środę 9 marca.

Rekolekcje na osobności

Tradycję rekolekcji w Watykanie wprowadził w 1929 r. Pius XI, z tym że do czasu Pawła VI odbywały się one w pierwszym tygodniu Adwentu, a nie Wielkiego Postu. Papież Montini zaczął też jako pierwszy zapraszać do głoszenia nauk hierarchów i teologów spoza Kurii Rzymskiej, a nawet spoza Włoch. Głosił je m.in. kard. Karol Wojtyła.

Reklama

Franciszek jako pierwszy papież – wraz z szefami instytucji watykańskich, na rekolekcje wielkopostne nie wybrał Watykanu, lecz właśnie to odizolowane miejsce w górach Albańskich. Odzwierciedla to jego duchowość ignacjańską, zgodnie z którą ćwiczenia duchowe powinny odbywać poza miejscem zamieszkania i pracy.

Od 2015 roku tradycyjnie rekolekcje dla pracowników Kurii Rzymskiej odbywały się w Ariccia. To odległa o 30 km od Rzymu malownicza miejscowość, położona na zboczu krateru między dwoma jeziorami. Papież wraz z chętnymi przeżyć tu rekolekcje wielkopostne przyjeżdżał do Casa Divino Maestro (Dom Boskiego Mistrza). Ten dom rekolekcyjny to ciche miejsce, sprzyjające skupieniu. Prowadzi je Towarzystwo Świętego Pawła Apostoła, które powołał do życia w sierpniu 1914 włoski błogosławiony, ks. Jakub Alberione.

pa, KAI, vaticannews.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę