Nasze projekty

Nowy dekret dotyczący epidemii w diecezji opolskiej

W związku z trwającą epidemią biskup Andrzej Czaja wydał dekret, w którym przypomina o najważniejszych kwestiach duszpasterskich. W dokumencie zaleca też zmniejszenie liczby uczestników pogrzebów oraz określa wymogi, które powinni spełnić kapłani posługujący chorym. Dokument będzie obowiązywać w diecezji opolskiej od soboty, 29 sierpnia do odwołania.

Ordynariusz opolski podtrzymuje dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz tych, którzy odczuwają wzmożoną obawę przez zakażeniem. – Podtrzymuję zniesienie ograniczenia liczby uczestników kultu religijnego wewnątrz kościołów i kaplic oraz uczestników pogrzebów, z zastrzeżeniem, że w procesji na cmentarz oraz w obrzędach na nim może uczestniczyć nie więcej niż 150 osób – napisał w komunikacie bp Andrzej Czaja. Zezwolił także na organizowanie procesji przy udziale do 150 osób.

Bp Czaja w swoim dekrecie przypomina o bezwzględnym obowiązku zakrywania ust i nosa przez wiernych w obiektach kultu religijnego podczas trwania obrzędów liturgicznych i wskazuje, że obowiązek ten dotyczy również służby liturgicznej i osób posługujących, a wyłączeni są z niego jedynie celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe. Dokument wskazuje także, że usta i nos mają mieć nadal zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii, chyba że możliwe jest zachowanie dystansu społecznego, nie mniejszego niż 1,5 m. Przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansu.

Ordynariusz opolski odniósł się w dekrecie również do przyjmowania Komunii św, pisząc, że „wierni mają prawo przyjmować Komunię Świętą zarówno do ust, jak i na rękę, w postawie klęczącej albo stojącej” oraz że „niezależnie od tego należy oddzielnie udzielać Komunii św. do ust i na rękę”. – Proboszczów zobowiązuję do ogłaszania przed udzielaniem Komunii św. porządku jej rozdzielania, a także pilnowania, aby wszyscy, którzy mają rozdzielać Komunię Świętą, dezynfekowali ręce przed udzielaniem jej wiernym – precyzuje biskup. Podtrzymany został zakaz napełniania kropielnic wodą święconą.

Reklama

– Zachęcam do dalszego korzystania ze specjalnego formularza Mszy św. „W czasie pandemii” oraz do częstego śpiewu suplikacji – pisze bp Czaja i przypomina, że w przypadku transmisji po jej zakończeniu nie wolno udostępniać nagrań z poszczególnych obrzędów. – Roztropnemu rozeznaniu duszpasterzy pozostawiam kwestię organizowania rekolekcji, misji i wyjazdów, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, określonego przez prawo państwowe. W przypadku spotkań organizowanych dla dzieci i młodzieży należy zachować zasady obowiązujące w szkołach na danym terenie – wyjaśnił w dokumencie ordynariusz opolski.

Dekret przywraca zwyczajową posługę duszpasterską wobec chorych, którą nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, mają oni mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby.

W przypadku włączenia danej parafii bądź jej części do strefy żółtej albo czerwonej należy zachować ograniczenia przewidziane przez „Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” (Dz.U. 2020, poz. 1425). – W przypadku zaistnienia takiej sytuacji proszę proboszczów o kontakt z kurią – pisze ks. biskup.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite