Nasze projekty

Coraz lepsza sytuacja pandemiczna. Tak dobrze nie było od października

Poprawia się sytuacja pandemiczna w Polsce. Ostatniej doby wykryto prawie 3,9 tysiąca nowych przypadków. Spada też średnia zachorowań z ostatnich 7 dni – jest ona najniższa od października ubiegłego roku.

Pixabay.com/HelenJank

Ministerstwo Zdrowia podało, że ostatniej dobry wykryto 3896 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej na Śląsku, Mazowszu i na Dolnym Śląsku. Zmarło 349 osób zakażonych.

Wskaźnikiem, który pokazuje etap pandemii jest średnia z zachorowań z ostatnich 7 dni. Dla 5 maja wynosi ona 5003 przypadki. Ostatni raz tak niska średnia była 14 października 2020 roku – 4926 przypadków. Wtedy zaczynała się druga fala zachorowań. To pokazuje, że  pandemia jest w odwrocie.

Reklama

Wracają zabiegi planowe

Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szpitale będą wznawiać zabiegi planowe. Chcemy krok po kroku przywracać normalność również w systemie opieki medycznej – powiedział na konferencji prasowej.

Kolejnym etapem normalizacji ma być zmniejszenie liczby łóżek covidowych. W szczytowym momencie trzeciej fali mieliśmy blisko 46 tys. łóżek, łącznie ze szpitalami tymczasowymi, przeznaczonych na walkę z covidem. Wtedy hospitalizacji było 35 tys. – przypomniał Niedzielski. Podkreślił, że obecnie obserwowany jest nie tylko spadek liczby zakażeń, ale także dziennych hospitalizacji.

Przestrzegł jednak, że nie jest to koniec walki z epidemią i możliwa jest kolejna fala. Jest ryzyko i zagrożenie nowymi mutacjami. Mogą się one przyczynić do kolejnej fali. Głównym zadaniem jest zbudowanie skutecznego mechanizmu śledzenia mutacji COVID-19. Do tego celu został powołany zespół przy ministrze zdrowia – mówił.

Jednocześnie w Polsce prowadzona jest akcja szczepień. Pierwszą dawkę przyjęło już ponad 9 milionów osób.

Reklama

ag/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę