Od dziś w kościołach może być więcej osób

Od 4 maja zgodnie z zapowiedzią rządu zmieniają się niektóre obostrzenia sanitarne. Dotyczą one m.in. kościołów, gdzie zwiększono liczbę wiernych, którzy mogą wziąć udział w liturgii. Dotychczas ten limit wynosił 1 os. na 20 m kw., a od dziś może to być do 1 osoba na 15 m kw.

fot. Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Kościoły – maseczki nadal obowiązkowe

Nadal w kościołach obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust oraz zachowywanie dystansu. Planowane na 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek również nie będzie dotyczyło kościołów – w pomieszczeniach zamkniętych obowiązek ten pozostaje bez zmian.

Powrót wiernych do kościołów oraz kwestie obostrzeń były tematem rozmów biskupów Rady Stałej KEP, która odbyła się 3 maja na Jasnej Górze. Musimy zrobić wszystko, by wierni z powrotem mogli realnie uczestniczyć w liturgii i sakramentach, bo od tego zależy zbawienie, a nie od oglądania telewizji – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas zebrania. Powrót wiernych do kościoła to najpilniejsze zadanie. Pierwszą i podstawową rzeczą jest to, by ludzie znaleźli z powrotem dojście do Zbawiciela, który przez wiarę daje życie wieczne – podkreślił.

Maj miesiącem łagodzenia obostrzeń

Inne zmiany w obostrzeniach dotyczą głównie nauki w szkole, branży handlowej i imprez okolicznościowych.

Reklama
Reklama

Od 1 maja otwarte są już salony fryzjerskie i kosmetyczne. Na świeżym powietrzu można uprawiać sport w grupie do 50 osób, można także skorzystać z krytych obiektów sportowych i basenów przy 50 procentowym obłożeniu obiektu.

4 maja otwierają się galerie, muzea, sklepy budowlane, meblowe oraz galerie handlowe (przy limicie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych). Dziś wraca także stacjonarna nauka w szkołach dla dzieci z klas I-III.

Komunie i wesela

Obecnie nie ma możliwości organizowania przyjęć komunijnych i weselnych. Od 15 maja takie uroczystości będą mogły odbywać się tylko na zewnątrz i z ograniczeniem do 25 osób. Od 29 maja liczba ta wzrośnie do 50 gości, a przyjęcie będzie mogło odbywać się także w lokalu.

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę