„Powrót wiernych do kościoła to najpilniejsze zadanie”. Obrady biskupów

"Musimy zrobić wszystko, by wierni z powrotem mogli realnie uczestniczyć w liturgii i sakramentach, bo od tego zależy zbawienie, a nie od oglądania telewizji" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podczas zebrania Rady Stałej KEP na Jasnej Górze.

Podczas obrad biskupi poruszyli temat m.in. duszpasterstwa w czasie pandemii i po jej zakończeniu oraz beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Pandemia nie tyle zmieniła istotę Kościoła w Polsce, bo ta jest niezmienna, ale bardzo zmieniły się okoliczności zewnętrzne – mówił abp Gądecki.

Mimo zwiększenia liczby wiernych, obostrzenia są uciążliwe

Jak zauważył przewodniczący KEP, w każdej parafii widać bardzo wyraźnie, że ograniczenia, dla tych którzy chcą uczestniczyć w mszach czy w innych nabożeństwach są bardzo uciążliwe. I mimo że limit zwiększył się do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych, to jednak jest to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Te potrzeby teraz są znacznie większe niż w zwyczajnym czasie. Ludzie potrzebują o wiele bardziej otuchy, aniżeli wtedy, gdy sami mogą dać sobie radę – podkreślił abp Gądecki.

Dodał, że „trzeba pamiętać, że owszem, dobrą rzeczą jest uczestniczyć duchowo w Eucharystii, w szczególności w swojej parafii, ale ważniejszą rzeczą jest jednak uczestnictwo realne, bo od realnego uczestnictwa uzależnione jest wieczne zbawienie, a nie od oglądania telewizji”.

„Powrót wiernych do kościoła to najpilniejsze zadanie”

Dlatego, jak podkreślił, Kościół oczekuje przede wszystkim tego, że limity zostaną zmniejszone, bo nie ma ich uzasadnienia. Gdy jadę autobusem i widzę 50 czy 72 osoby jadące w tramwaju czy autobusie, a w dużym kościele może być tych osób 15 czy 20, to wydaje mi się, że nie ma w tym logiki – powiedział abp Gądecki. Podkreślił, że nie oznacza to jednak, że Kościół lekceważy epidemię czy przeciwstawia się szczepieniom. Oznacza to tylko tyle, że jest dużą uciążliwością prowadzić życie duszpasterskie w takich ograniczonych warunkach, w jakich się znajdujemy – zauważył.

Powrót wiernych do kościoła to najpilniejsze zadanie. Pierwszą i podstawową rzeczą jest to, by ludzie znaleźli z powrotem dojście do Zbawiciela, który przez wiarę, daje życie wieczne – podkreślił przewodniczący KEP.

Reklama
Reklama

Zauważył, że „trzeba dziś i obudzenia kapłanów”. Dziękuję księżom za to, że wytrzymują też tę presję obecnego czasu, ale życzę, by kiedy to wszystko się skończy, dbali, aby ożywić swą gorliwość i entuzjazm, bo jest z czego się cieszyć, gdy wierni są w kościele – powiedział abp Gądecki.

„Uczynimy wszystko aby beatyfikacja się odbyła”

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, wyraził radość z zaplanowanej daty beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i prowadzonych przygotowań do tego wydarzenia. Zauważył, że wydłużony czas oczekiwania został wykorzystany na modlitwę, katechezy, różnorakie spotkania służące poznawaniu i pogłębianiu jego nauczania.

Jestem przekonany, że uczynimy wszystko, żeby ona się odbyła, niezależnie od tego, gdzie – czy to będzie Plac Piłsudskiego i tłumy wiernych, czy, jeśli nie będzie to możliwe, w innym miejscu z udziałem garstki wiernych – „małej trzódki”. Jestem głęboko przekonany, że data 12 września pozostanie i będziemy się cieszyć wstawiennictwem wyniesionego na ołtarze i czczonego w należny sposób błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego – powiedział sekretarz Episkopatu.

Wyraził też nadzieję, że w dalszym ciągu poprzez modlitwę, zgłębianie nauczaniakard. Wyszyńskiego i naśladowanie go w sposób właściwy do swojego powołania, będzie dla wiernych przewodnikiem w ich osobistej świętości. Za Janem Pawłem II przypomniał, że „święci są po to, by nas pouczać, mobilizować do przemiany i czynić Kościół bardziej świętym”.

Kolejne zebranie biskupów w czerwcu

Biskupi podejmują też temat kończącego się okresu obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Z powodu pandemii wiele zaplanowanych inicjatyw nie odbyło się, ale przed katolikami wciąż stoi żywe zadanie – zgłębiania i aplikowania w życie papieskiego nauczania. To też przedmiot duszpasterskiej troski, by nie zatrzymać się tylko na pamięci o papieżu z Polski.

Członkowie Rady Stałej omawiają także przygotowania kolejnego zebrania plenarnego Episkopatu, które zaplanowano na 11 i 12 czerwca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Centralnym liturgicznym wydarzeniem będzie tam msza św. w Bazylice Ojców Jezuitów w Krakowie, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 11 czerwca z odnowieniem Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę