Nasze projekty

Ponad 40 proc. polskich parafii transmitowało Msze w czasie pandemii. Wyniki badań

40,8 proc. polskich parafii transmitowało msze św. online w czasie pandemii. "Wiele parafii chciało zachować duchową łączność ze swoimi wiernymi i decydowało się na transmisje mszy i nabożeństw online, nawet pomimo skromnych możliwości technicznych" - piszą autorzy raportu, opublikowanego na łamach "Religions".

Processed with VSCO with preset

Badania na temat transmisji Mszy w czasie pandemii przeprowadzili Uniwersytet Warszawski, KUL i Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Z badan wynika, że blisko 41 proc. parafii w Polsce organizowało transmisje on-line Mszy św. ze swojego kościoła. Jak wskazano w raporcie, „poprzez łącza internetowe wierni mogli trwać razem na modlitwie i nie czuć się opuszczonymi przez swoje parafie”.

Większość parafii prowadziła transmisje za pośrednictwem YouTube’a lub Facebooka. Mniej niż 5 proc. parafii używało do transmisji niezależnego źródła streamingu np. na swojej stronie.

Najwięcej transmisji – w centrum Polski

W badaniach zwrócono uwagę na korelację między częstością transmitowania a położeniem geograficznym parafii. Najmniej transmisji było w Polsce północno-wschodniej i w północno-zachodniej, a najwięcej w regionach północno-centralnym i południowo-centralnym.

Reklama

Przyczyną takiej korelacji może być według badaczy zróżnicowana infrastruktura teleinformatyczna i struktura parafialna w niektórych diecezjach, ponieważ zdarza się, że do parafii należy kilka kościołów, w których posługuje jeden duchowny.

Wyzwanie informatyczne z dnia na dzień

Badania pokazały, że w diecezjach, w których biskupi wyraźnie zachęcali proboszczów do prowadzenia transmisji z parafii, średni odsetek transmisji był wyższy niż w tych, w których takich zachęt nie było.

Autorzy badania zwrócili jednak uwagę, że parafie stanęły przed wyzwaniem rozpoczęcia transmisji praktycznie z dnia na dzień, bez ostrzeżenia, bez czasu na przygotowanie. „Wielu proboszczów, zwłaszcza w starszym wieku, nie było w stanie mu sprostać” – czytamy w raporcie.

Reklama

Parafie zakonne transmitowały częściej niż diecezjalne

Wskazano również na zależność między wielkością parafii a transmisjami mszy. Niedzielne liturgie transmitowane były przez ok. 75 proc. większych parafii (z liczbą wiernych ponad 10 tys. wiernych, a wśród najmniejszych parafii (poniżej 1000 wiernych) odsetek ten wyniósł 18,1 proc.

Częstość transmisji zależała też od lokalizacji parafii. Wśród parafii miejskich 67,7 proc. a wśród parafii wiejskich 29,9 proc. prowadziło transmisje eucharystii w Internecie. Podobną zależność widać między parafiami zakonnymi a diecezjalnymi. Parafie zakonne (68,6 proc.) transmitowały msze częściej niż diecezjalne (38,9 proc.).

Przeanalizowano również zależności między skalą transmitowania mszy św. online a liczbą księży na tysiąc wiernych, jak też liczbą wiernych regularnie uczestniczących w niedzielnych mszach i przystępujących regularnie do komunii) w diecezjach. „Tu zależności nie były aż tak widoczne i oczywiste” – wskazano w raporcie.

Reklama

Przełom w praktyce Kościoła

Badacze podkreślają, że „tak duża skala transmitowania mszy online jest przełomem w dotychczasowej praktyce Kościoła”. „Dotychczas dokumenty Episkopatu Polski regulowały tylko kwestię transmisji telewizyjnych i radiowych, wyznaczając dość rygorystyczne kryteria realizacji takich transmisji (m.in. reprezentacyjny i piękny wygląd świątyni, uroczysta oprawa liturgii)” – wskazano w raporcie.

Ponadto, „transmisje eucharystii traktowano jako ważny element duszpasterstwa osób chorych, podkreślając ich wymiar ewangelizacyjny”.

W ocenie autorów raportu „wiele parafii chciało zachować duchową łączność ze swoimi wiernymi i decydowało się na transmisje mszy i nabożeństw online, nawet pomimo skromnych możliwości technicznych”.

os, PAP/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę