„Niedziela” przywróciła usunięty wywiad z ks. Isakowiczem-Zaleskim

Usunięty wcześniej z wydania internetowego tygodnika katolickiego "Niedziela" wywiad red. Agnieszki Bugały z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim pt "Kościół musi być przeźroczysty" został ponownie opublikowany. Tym razem poprzedza go Oświadczenie redaktora naczelnego pisma ks. Jarosława Grabowskiego.

kadr z filmu "Zabawa w chowanego" Sekielskich

W oświadczeniu redaktora naczelnego czytamy:

„Wywiad z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim stał się przedmiotem wielu komentarzy medialnych i oskarżeń pod adresem naszego tygodnika. „Niedziela” od zawsze stoi po stronie prawdy i przeciwstawia się wszelkim patologiom, niezależnie od tego, gdzie one miały – lub mają – miejsce. Ochrona dzieci przed nadużyciami ze strony dorosłych jest naszym najwyższym nakazem i zawsze będziemy ją stawiać na pierwszym miejscu. Podjęliśmy decyzję o ponownej publikacji wywiadu, by przeciąć falę niepotrzebnych spekulacji i ataków na naszą redakcję. Treści zawarte w publikowanym poniżej tekście w zakresie oceny postaw niektórych osób są prywatnym stanowiskiem rozmówcy, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności.”

Przypomnijmy. Wywiad przeprowadziła szefowa wydania wrocławskiego „Niedzieli” red. Agnieszka Bugała. Ukazał się na stronach internetowych pisma w piątek 29 maja późnym wieczorem. Następnego dnia zniknął, ale zdążył zostać skopiowany i wielokrotnie powielony na różnych innych stronach internetowych, m.in. na stronie bohatera wywiadu – ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W rozmowie tej kapłan mówi o powodach, dla których wystąpił w głośnym filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, o przyczynach tuszowania przypadków nadużyć seksualnych przez ludzi Kościoła, o tym, dlaczego nie uważa tego filmu za atak na Kościół. (Całość wywiadu tutaj>>)

Reklama
Reklama

Po usunięciu artykułu rozpętała się w mediach społecznościowych żywa dyskusja na temat cenzury w mediach katolickich i niezależności dziennikarskiej. Wielu dziennikarzy katolickich i nie tylko wyraziło solidarność z dziennikarką, której tekst został usunięty; wspólne oświadczenie wydali m.in. dziennikarze wrocławskiego wydania „Gościa Niedzielnego” i Radia Rodzina. W międzyczasie autorka wywiadu red. Bugała napisała na swoim koncie na Facebooku, że po rozmowie z dyrekcją pisma w Częstochowie postanowiła złożyć wypowiedzenie. 

„Powodem jest inaczej rozumiana rola i misja mediów katolickich niż ta, którą mi przedstawiono. Czy było warto? W jednym z wywiadów spytano kiedyś św. Jana Pawła II, które wg niego zdanie jest najważniejsze w całej Ewangelii, o on odpowiedział natychmiast: „Nie lękajcie się, prawda was wyzwoli!”. Czy może być coś ważniejszego, w życiu katolickiego dziennikarza, niż działać zgodnie z Ewangelią, w którą wierzy?”

napisała red. Agnieszka Bugała.

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę