Nasze projekty

Maturzyści z archidiecezji warszawskiej na Jasnej Górze. „Matura jest takim etapem, który coś kończy i coś zaczyna”

Pierwsza grupa maturzystów z Archidiecezji Warszawskiej zawierzała dziś Matce Bożej egzaminy maturalne, swoje plany, marzenia i przyszłość. "Wiara jest drogą, która trwa całe życie, jest obecna na poszczególnych jego etapach, a matura jest takim etapem, który coś kończy i coś zaczyna" - mówił do młodych bp Michał Janocha.

fot. Jasna Gora News/Twitter.com

Pielgrzymka przebiega pod hasłem XXII Dnia Papieskiego „Blask Prawdy”. Odbywa się w dwóch turach. Maturzyści na Jasnej Górze pojawią się jeszcze jutro.

Mariusz podkreślił, że poczuł wielką potrzebę serca, żeby przyjechać na Jasną Górę. Za wstawiennictwem swojego patrona św. Jana Pawła II zawierzył wszystkie plany Matce Bożej. Papież jest moim orędownikiem i wielką pomocą przy podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji. Moim zdaniem on otworzył Kościół na świat, pielgrzymował, spotykał się z młodzieżą, rozumiał nas, dlatego jest dla nas autorytetem – powiedział maturzysta. Dodał, że w życiu kieruje się przesłaniem, które zostawił Papież Polak „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Oliwia podkreśliła, że Jasna Góra jest dla niej miejscem, gdzie próbuje odnaleźć swoje życiowe powołanie. Matura jest otwarciem drogi do przyszłości i o to dobre otwarcie dziś prosi.

Reklama

Warszawski biskup pomocniczy Michał Janocha zachęcał, aby młodzi trwali w Kościele i zadbali również o rozwój swojej wiary. Prawda, dobro i piękno są wszystkim czego człowiek dzisiaj poszukuje. Wiara jest drogą, która trwa całe życie, jest obecna na poszczególnych jego etapach, a matura jest takim etapem, który coś kończy i coś zaczyna – zauważył biskup.

Dodał, że to bardzo ważne, żeby młodzi mogli odnaleźć w Kościele przestrzeń wspólnoty. Jest coraz więcej środowisk, które przyciągają młodych, gdzie każdy może się odnaleźć i warto szukać. Np. ważną propozycją jest duszpasterstwo akademickie – powiedział bp Janocha. Podkreślił, że „wiara nie jest indywidualną i prywatną sprawą, bo Królestwo Boże jest w każdym z nas”.

Reklama

„Bardzo ważne jest, żeby pokazywać młodemu pokoleniu wartości duchowe”

Młodzi ludzie czują, że Jasna Góra jest ważnym miejscem. Tutaj mogą się oczyścić z grzechów, przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, jest to też okazja do zbliżenia się do Matki Bożej – podkreślił ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej. Świat, który nas otacza nie jest łatwy, bardzo dużo wymaga od młodego człowieka i daje wiele propozycji, w których można się pogubić. Bardzo ważne jest, żeby pokazywać młodemu pokoleniu wartości duchowe, aby mogli odnajdywać siebie w dzisiejszym chaotycznym świecie – powiedział ks. Przybylski.

Prawda kosztuje dużo, lecz nas wyzwala. Chcemy jej szukać nawet jeżeli jest bolesna i wyciągać z niej wnioski. Nieważne z której strony wieje wiatr trzeba iść przez życie z podniesioną głową – mówili maturzyści zapytani jak rozumieją hasło ich pielgrzymki „Blask Prawdy”.

Młodzi rozpoczęli pielgrzymkę konferencją o Kościele, którą wygłosił ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie. Dziś na Jasną Górę przyjechali młodzi z 14 dekanatów archidiecezji warszawskiej m.in. bielańskiego, ochockiego, wolskiego, żoliborskiego, czy wilanowskiego. Jutro przybędzie kolejna grupa z 11 dekanatów m.in. staromiejskiego, śródmiejskiego, ursuskiego, czy tarczyńskiego.

Reklama

pa, kh, jasnagora.com/archwwa.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę