Nasze projekty

Kościół w Kobylinie podniesiony do rangi sanktuarium

Biskup kaliski Edward Janiak ustanowił w Kobylinie Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku. W kościele znajduje się obraz Madonny z Dzieciątkiem, który pochodzi z XVIII wieku i słynie z wielu łask

W homilii biskup wskazywał na św. Szczepana, pierwszego męczennika w Kościele, który został ukamienowany za wiarę w Chrystusa. Zaznaczył, że we współczesnym świecie ludzie także są prześladowani z powodu wiary. -Najwięcej ludzi oddało życie za Kościół Chrystusowy, za przyznanie się do Boga. Są miejsca, w których za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego traci się życie. Krew męczeńska rodzi nowych świadków. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z osobistej decyzji – powiedział.

Biskup podkreślał, że Bóg nie jest przeciwko życiu. – Nieraz dla wiary trzeba oddać życie, ale Bóg nie każe zabijać. Bóg jest dawcą życia. Nie eutanazja, nie aborcja. Bóg nie jest przeciwko życiu, bo to życie daje – dodał.

W dekrecie biskupa kaliskiego – ustanawiającym sanktuarium franciszkański kościół Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie – podkreślono, że kościół od XVIII wieku jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, jako orędowniczki małżeństw oczekujących potomstwa oraz kobiet w ciąży.

Reklama
Reklama

Historia klasztoru franciszkanów w Kobylinie sięga 1456 roku, gdy ówcześni właściciele miasta: Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy ufundowali klasztor i kościół. Początkowo opiekunami tego miejsca byli bracia mniejsi, zwani bernardynami. Od 1929 r. klasztor należy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Parafia Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie została erygowana 7 listopada 2008 r. przez pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę. Od 1 września 2013 r. gwardianem klasztoru i proboszczem parafii jest o. Ksawery Majewski.

KAI/kh

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite