Nasze projekty

Powstało nowe sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. „Na wzór Matki Najświętszej podejmujcie modlitwę”

Kard. Kazimierz Nycz ustanowił w sobotę w Piasecznie pod Warszawą nowe diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Pośredniczki Wszelkich Łask. "Przychodzimy do sanktuarium po to, żeby uczyć się odpowiadać Bogu na jego świętą wolę" - mówił podczas uroczystości metropolita warszawski.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Ustanowienie sanktuarium Matki Bożej Różańcowej to odpowiedź na stale rozwijający się kult maryjny w parafialnym kościele w Piasecznie. „Niech wierni przybywający do Sanktuarium doświadczają przemożnego wstawiennictwa Matki Bożej, doznają pociechy w strapieniach i umocnienia w radościach, a przez ufną modlitwę wypraszają potrzebne łaski dla siebie i całego Kościoła” – czytamy w dekrecie metropolity warszawskiego.

Podczas sobotniej Mszy św. kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że do powstania sanktuarium nie są konieczne objawienia ani nawet dokonujące się w danym miejscu cuda. Przychodzimy do sanktuarium po to, żeby uczyć się odpowiadać Bogu na jego świętą wolę swoim fiat – mówił.

Metropolita warszawski przypomniał także historię związaną z ustanowieniem święta Matki Bożej Różańcowej, które powstało „na pamiątkę zwycięstwa nad wojskami imperium osmańskiego, odniesionego pod Lepanto 7 października 1571 r.”. Jak podkreślił kard. Nycz modlitwa różańcowa nadal jest potrzebna Europie i naszej Ojczyźnie, ale „drugiego Lepanto i odsieczy nie będzie”. Obroną może być tylko jedno: nasze konsekwentne chrześcijaństwo, wiara przenikająca nie tylko emocje, nie ograniczająca się tylko do znaku modlitwy, ale przenikająca życie codzienne, odważnie przyznająca się i wyznająca Chrystusa – powiedział.

Reklama

Celem sanktuarium jest więc to, by w tym miejscu, na wzór Matki Najświętszej podejmować modlitwę i kształtować w sobie postawę chrześcijanina, który ma odwagę świadczyć o Jezusie – dodał.

Historia i kult maryjny

Historia kościoła Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie sięga 1990 roku, kiedy powstał zamiar stworzenia w tym miejscu nowego ośrodka duszpasterskiego. Natomiast parafię utworzono w czerwcu 1993 roku. Początkowo wierni gromadzili się na modlitwie w tymczasowej kaplicy, ale w pierwszą sobotę lipca 1998 roku rozpoczęli budowę kościoła, którą ukończono we wrześniu 2001 roku.

W parafii-nowym sanktuarium uroczyście odprawiane są nowenny pierwszych sobót miesiąca ku czci Niepokalanego Serca Matki Bożej połączone z indywidualnym błogosławieństwem oraz codzienne nabożeństwa różańcowe.

Reklama

gość warszawski, archwwa.pl, kh, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę