Nasze projekty

Wkrótce na Święty Krzyż wyruszy rajd pielgrzymkowy. Pątnicy przyjdą do sanktuarium 12 trasami

Dwanaście tras przygotowali w tym roku organizatorzy XXIV Rajdu Pielgrzymkowego z Kielc na Święty Krzyż, którego uczestnicy wyruszą na pątniczy szlak w sobotę 23 września. Pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają do świętokrzyskiego sanktuarium już od ponad 20 lat.

fot. CC BY-SA 4.0/wikipedia.org

Rajd będzie się odbywał pod hasłem „Krzyż drogowskazem życia”. Komandorem tegorocznego rajdu jest Marcin Wroński. Zwieńczeniem wydarzenia będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.

Organizatorzy przygotowali w tym roku 12 tras. Ze Świętej Katarzyny można wędrować trasą „Puszczańską”, z Bielin prowadzi trasa „Zbójecka”, z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) zorganizowano trasę dla osób niepełnosprawnych i rodzin z maluchami. Trasa nr 12 to „Mocarny szlak” – to wyzwanie dla wytrawnych piechurów, gdyż trasa wiodąca z bazyliki katedralnej liczy pond 38 kilometrów. Jest także trasa „Akademicka” z Witosławic przez Szczytniak i Kobylą Górę.

ZOBACZ TEŻ: Co z odwołaną beatyfikacją abp. Sheena? Są nowe ustalenia

Reklama

Łukasz Zarzycki, rzecznik prasowy Rajdu i przewodnik PTTK, niemal od początku zaangażowany w jego organizację zauważa, że rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania oraz popularyzuje piękno regionu i promuje pieszą turystykę, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Formuła rajdu sprawdza się, bo co roku uczestniczy w nim wiele osób. Bywały lata, że na Święty Krzyż podążało ponad 4 tysiące osób. W wielu parafiach czy szkołach rajd stał się tradycją. Uczestników poprowadzą przewodnicy świętokrzyscy, którzy zabezpieczą szlak i zarazem przybliżają walory przyrodnicze, historyczne i geologiczne zwiedzanych miejsc. Stałym elementem wydarzenie jest przyznawanie na koniec rajdu Odznaki Korona Gór Świętokrzyskich dla osób, które zdobyły najważniejsze szczyty Gór Świętokrzyskich.

SPRAWDŹ: W tych miejscach w Polsce znajdziesz relikwie Krzyża Świętego

Reklama

Rajd organizowany jest już od ponad 20 lat

Organizatorami wydarzenia są: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka, Klasztor Ojców Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, honorowo- Przewodnicy Świętokrzyscy.

Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był śp. bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej. W pierwszym, zorganizowanym w 2000 r. wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pielgrzymi z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założone zostało z inicjatywy Bolesława Chrobrego w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę