Nasze projekty

„Katolik na bogato”. Duszpasterstwo młodych zaprasza na nietypowe warsztaty w Raszynie

Już 1 października grupa młodych ludzi z duszpasterstwa młodzieży przy parafii św. Szczepana w Raszynie zaprasza swoich rówieśników na nietypowe warsztaty - ich tematem będą pieniądze w życiu chrześcijanina. W programie jest dzielenie Słowem Bożym, spotkanie z ojcem Andrzejem Romanowskim, kapucynem, małżeństwem Agnieszką i Sylwestrem Baczkowskimi oraz wyjście integracyjne.

fot. Duszpasterstwo Młodych Świętego Szczepana/facebook.com

Studenci, prawnik, lekarz, księgowa, pracownik korporacji, doktorantka, małżeństwa, narzeczeni i single – łączy ich wspólnota. Duszpasterstwo Młodych św. Szczepana to dynamiczna grupa ludzi w wieku 18-35 lat spotykająca się przy parafii św. Szczepana w Raszynie.

Do wspólnoty trafiłam w bardzo niecodzienny sposób. Jak nic czuwała Boża Opatrzność. Miałam za sobą trudny rok: trzęsienie ziemi chyba w każdej możliwej sferze życia: relacyjnej, zdrowotnej i naukowej – z perspektywy czasu widzę, jak bardzo były potrzebne dla mojego rozwoju i jak wiele dobra Pan Bóg wyprowadził z tych „niepowodzeń”. Przyjaciółka z liceum zaproponowała rekolekcje wspólnotowe w górach. Mimo początkowego zawahania, w końcu się zgodziłam. Uznałam, że taki wyjazd w nieznane będzie na pewno lepszy niż siedzenie w domu i rozpaczanie nad sobą. Nie myliłam się. Wspólnota otoczyła mnie swoim ciepłem oraz pomogła zacieśnić moją relację z Panem Bogiem – opowiada o swoich początkach w duszpasterstwie Laura.

Podobnych i zupełnie innych historii można wymienić ponad 40. Tyle osób przewinęło się od 2019 roku przez spotkania DMS, jak skrótowo nazywają wspólnotę jej członkowie. Ludzie z bardzo różnych środowisk, których połączyła chęć wspólnego rozwijania swojej wiary.

Reklama

„Młodzi ludzie mają wiele pomysłów, które realizują z rozmachem”

Młodzi ludzie spotykają się w czwartki o 19:00 w domu parafialnym przy raszyńskiej parafii na Alei Krakowskiej 6. Niektórzy dojeżdżają na spotkania nawet kilkanaście kilometrów – z Bemowa, Ursynowa, Nadarzyna. Uczestnicy spotkań cenią możliwość kształtowania tematów i form spotkania, a także kameralność wspólnoty, która pomaga im otwarcie rozmawiać o Bogu, wierze, pracy, studiach, zabawie.

Przynależność do DMS dała mi poczucie nieustannego wzrostu i rozwoju duchowego, nie tylko dzięki wartościowym konferencjom, ale po prostu dzięki rozmowom z osobami o podobnych wartościach. To ogromne wsparcie duchowe w obecnym trudnym świecie, a co najważniejsze to wspaniali ludzie – pełni pozytywnej energii, zrozumienia, Bożej radości i prawdy. Wspólnocie zawdzięczam jeszcze głębsze poznanie Boga, umocnienie z Nim relacji, ale także poznanie ludzi, z którymi mogę iść na koniec świata! – z entuzjazmem opowiada Kasia, młoda żona, która łączy studia i pracę w wydawnictwie. Mimo wielu zajęć młodzi ludzie chcą poświęcać czas na rozwój duchowy.

Ten fenomen stara się wyjaśnić ks. Jakub Pytlakowski, który od początku towarzyszy wspólnocie młodych. To bardzo ważne, żeby spotkać ludzi dzielących te same wartości. Zrozumieć, że nawet jeśli w mojej pracy czy na uczelni nie widzę wielu osób żyjących wiarą, mogę znaleźć miejsce rozwoju duchowego we wspólnocie – wyjaśnia.

Reklama

Młodzi ludzie mają wiele pomysłów, które realizują z rozmachem. W 2021 r. przygotowali (wraz z uczniami szkół średnich ze wspólnoty Trzeba Siać z Raszyna) dla Archidiecezji Warszawskiej rekolekcje on-line adresowane do uczniów klas VII i VIII. „Wybrańcy”, fabularyzowana historia grupy nastolatków podejmujących decyzje dotyczące życia z Bogiem lub bez Niego, mają ponad 10.000 wyświetleń na YouTube.

W grudniu zaangażowali wszystkich parafian do świadomego przeżywania Adwentu: wyzwania związane z modlitwą, postem i jałmużną podjęły setki osób. Przygotowali fragmenty Słowa Bożego i propozycje wyrzeczeń (tak oryginalne, jak „wieczór bez prądu” czy „dzień bez newsa”). Zorganizowali losowanie kartek z nazwami produktów, które były najbardziej potrzebne ubogim. Zaproszeni do współpracy mieszkańcy parafii przynieśli rekordowo dużo darów, dzięki czemu można było pomóc wszystkim potrzebującym.

Katolik na bogato, czyli nietypowe warsztaty 

Czwartkowe spotkania mają różną formę. Obok Mszy świętej i dzielenia Słowem Bożym, członkowie grupy raz na miesiąc prowadząc MACa, czyli Młodzieżową Adorację Czwartkową. Zapraszają na spotkania ekspertów: wykładowców akademickich, małżeństwa, osoby prowadzące warsztaty. Spotkania są otwarte, można dołączyć do wspólnoty w każdym momencie. Szczególnie dobrą okazją są warsztaty, które młodzi organizują w sobotę 1 października. Prowokujący tytuł „Katolik na bogato” zapowiada warsztaty dotyczące pieniędzy w życiu chrześcijanina.

Reklama

Z tematem zmierzymy się na kilka sposobów – wyjaśnia Michał, odpowiedzialny w tym roku za organizację spotkań. Będziemy dzielili się naszym doświadczeniem i Słowem Bożym, spotkamy się też z ojcem Andrzejem Romanowskim z warszawskiego klasztoru kapucynów, którzy na co dzień pomagają ubogim, a także z Agnieszką i Sylwestrem Baczkowskimi. To małżeństwo z 23-letnim stażem, rodzice dwóch dorastających córek, pracownicy korporacji, a jednocześnie współzałożyciele Fundacji „Farma Serca” pomagającej małżeństwom i rodzinom i liderzy wspólnoty „Nazaret”. Sylwester jest trenerem prowadzącym szkolenia „Biblia o finansach”. Nie zabraknie więc różnorodnych i inspirujących spojrzeń. A wieczorem zapraszamy wszystkich na integrację, która pozwoli nam się jeszcze lepiej poznać i dobrze razem bawić – dodaje.

Warsztaty rozpoczynają się 1 października o 10:00 w domu parafialnym w Raszynie (Aleja Krakowska 6). Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na stronie Duszpasterstwa: https://www.facebook.com/dmszczepan.

archwwa.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę