Nasze projekty

Osoby skrzywdzone piszą do biskupów. Chcą zawieszenia przewodniczącego Episkopatu

W liście otwartym podpisanym przez blisko 50 osób, skrzywdzeni sformułowali osiem postulatów do polskich biskupów. Żądają między innymi zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy, czy zmian w prawie kanonicznym. Rzecznik Episkopatu zapowiada zwołanie Rady Stałej.

fot. Eric Ward/unsplash.com

List napisany przez osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych jest wynikiem artykułu autorstwa Zbigniewa Nosowskiego pt. „Czy ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?”, opublikowanego na portalu Więź.pl. Dziennikarz w artykule porusza kwestie związane z wątpliwościami dotyczącymi sposobu prowadzenia przez metropolitę gdańskiego, abp. Tadeusza Wojdę spraw związanych z wykorzystywaniem seksualnym.

Jak podkreślają autorzy listu, zdecydowali się go sformułować, ponieważ „w wielu polskich diecezjach pokrzywdzeni wciąż traktowani są przedmiotowo, a od ludzkiego cierpienia ważniejsze okazuje się dobro instytucji”. W liście przedstawiają osiem postulatów ważnych z perspektywy osób skrzywdzonych, „mających na celu poprawę tej sytuacji”.

SPRAWDŹ>>> Jakie prawa mają osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym?

Reklama

Skrzywdzeni postulują o zmiany

Pierwszy z postulatów dotyczy zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy „w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań”, a „w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcie go z funkcji przewodniczącego”.

W kolejnych postulatach twórcy listu wymieniają między innymi spotkanie Konferencji Episkopatu Polski z Delegacją Skrzywdzonych, list do Stolicy Apostolskiej wystosowany przez Episkopat, wyrażający poparcie idei zmian w prawie kanonicznym wpływających na poprawę sytuacji osób skrzywdzonych w Kościele.

Wśród postulatów zawarto również apel o określenie dokładnej daty rozpoczęcia działań komisji, która zajmie się zbadaniem spraw przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 r. Twórcy listu postulują także o „wprowadzenie ogólnopolskiej listy dobrych i złych praktyk dotyczących tych aspektów kontaktu ze skrzywdzonymi, których nie obejmuje prawo kanoniczne”.

Reklama

Autorzy postulatów uważają, że konieczne jest również powołanie Rzecznika Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele, nałożenie na biskupów obowiązku docierania „do osób pokrzywdzonych, o których dowiadują się oni z mediów” oraz „zaangażowanie w każdej diecezji przynajmniej jednej kobiety w system pomocy osobom pokrzywdzonym”.

Rzecznik Episkopatu opublikował oświadczenie

Portal Więź.pl przekazał, że 13 maja dokument ten został przekazany 14 członkom Rady Stałej KEP oraz do wiadomości nuncjusza apostolskiego w Polsce. Do informacji o liście skrzywdzonych odniósł się w poniedziałek, w krótkim oświadczeniu rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. „Chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie” – czytamy.

W internecie została również założona petycja popierająca list otwarty osób skrzywdzonych. Liczba podpisów pod nią ciągle rośnie.

Reklama

petycjeonline.pl, wiadomosci.wp.pl, deon.pl, BP KEP, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja