Nasze projekty

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Laureat Oscara, autor muzyki m.in. do „Quo vadis”

Kompozytor i autor muzyki do ponad 70 filmów zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. "Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami…" - przekazała żona artysty.

fot. Polska Fundacja Muzyczna/facebook.com

Informację o śmierci artysty za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. „Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej” – czytamy.

Jan A.P. Kaczmarek zmarł po ciężkiej i długiej chorobie. Zmagał się z MSA, rzadkim schorzeniem neurologicznym zwanym zanikiem wieloukładowym.

Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Zawodowo zajmował się muzyką. Skomponował ją do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Był autorem ścieżki dźwiękowej między innymi takich filmów jak: „Całkowite zaćmienie”, „Quo vadis”, „Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna”, „Aż po grób” czy „Magnezja”. W 2005 roku za muzykę do filmu „Marzyciel” otrzymał Oscara.

Reklama

Niestety na początku 2023 roku do sieci trafiły niepokojące informacje na temat zdrowia kompozytora. To wtedy okazało się, że artysta od dłuższego czasu choruje. Jego leczenie wymagało dużych nakładów pieniężnych. Córka Jana A.P. Kaczmarka założyła internetową zbiórkę, a w pomoc w zdobyciu środków zaangażowała się Polska Fundacja Muzyczna.

plejada.pl, radiozet.pl, wikipedia.org, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę