Nasze projekty

„Idziecie na Jasną Górę po to, żeby kolejny raz powiedzieć Bogu 'tak'”. Krakowianie już na pielgrzymkowym szlaku

"Dziękuję, że jesteście. Dla takich chwil warto żyć, widząc ludzi, którzy nie zniechęcają się do Kościoła, który jest tak poniewierany" - mówił bp Janusz Mastalski w niedzielę, 6 sierpnia na Wawelu, skąd wyruszyła 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę.

fot. Archidiecezja Krakowska/flickr.com

Idziecie na Jasną Górę po to, żeby kolejny raz powiedzieć Bogu „tak”; aby prosić Maryję o to, żeby wstawiała się w różnych intencjach – mówił bp Janusz Mastalski porównując to doświadczenie do wyjścia Jezusa z uczniami na Górę Tabor. Wy idziecie po to, aby dotknąć Boga – mówił bp Janusz Mastalski, wyliczając konkretne „wzmocnienia” potrzebna, aby dotrzeć do celu.

Pierwszym jest obecność przy Panu, czyli czuwanie. Biskup zachęcał w tym kontekście do refleksji nad jakością życia swojego i innych, a także nad własną rodziną. Niech oprócz radosnych śpiewów i modlitwy będzie również refleksja nad sobą, bo w tej refleksji będzie Pan, bo w tym dialogu z Matką Najświętszą będzie Pan – zaznaczył.

Kolejne wzmocnienie, na które wskazał biskup, to omadlanie siebie i innych. Modlitwa wstawiennicza to jest odpowiedzialność za innych, to wiara w to, że Pan wysłuchuje – mówił zwracając uwagę, że często jest to modlitwa „zamiast”, bo w rodzinie tylko ten pielgrzymujący właśnie na Jasną Górę jest osobą wierzącą. Nawet jeśli zmokniecie, nawet jeśli będą pielgrzymkowe bąble, to warto. I dlatego chce wam powiedzieć: dziękuję, że jesteście. Dla takich chwil warto żyć, widząc ludzi, którzy nie zniechęcają się do Kościoła, który jest tak poniewierany; kapłanów, którzy są często stawiani pod ścianą. Wy idziecie mimo – podkreślał bp Mastalski.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: Nieprzerwanie od 312 lat! Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek już w drodze na Jasną Górę

„Dajcie świadectwo innym, że warto, że kochacie ten Kościół, że w nas jest siła”

Trzecim wzmocnieniem jest otwartość na wolę Bożą, czyli zaufanie – do Kościoła, kapłana. Zaufanie to jest trwanie mimo, to zgoda na zrządzenie Opatrzności, ale nade wszystko, to budowanie swojego życia na Nim – mówił biskup wskazując, że właśnie w budowaniu zaufania do Boga ma pomóc pielgrzymka, Matka Najświętszą i Kościół. Proszę was, abyście trwali, abyście pokazali światu, że nawet w tych trudnych czasach, gdzie się próbuje pokazać, że wiara to mit, że Kościół to korporacja, dajcie świadectwo innym, że warto, że kochacie ten Kościół, że w nas jest siła – apelował.

Ostatnim wzmocnieniem jest ofiarność, która oznacza bycie darem. Na pielgrzymce może oznaczać zapomnienie o sobie ze względu na innych, oznacza wrażliwość wobec innych i trwanie przy kimś. Wy macie po tych kilku dniach wrócić do domu z wewnętrznym przekonaniem: muszę coś dla swoich najbliższych zrobić, coś zmienić. Bo Ta, do której pielgrzymujecie mówi: uczyńcie wszystko, co mówi wam mój Syn – zachęcał biskup.

Reklama

Obecność przy Panu, omadlanie siebie i innych, otwartość na wolę Bożą i ofiarność to cztery konkretne wzmocnienia, aby dojść i żeby z tego dojścia do Matki Najświętszej coś wynikło – podsumował. Zaznaczył, że biskupi będą także na pielgrzymkowych szlakach i nie po to, „żeby się pokazać”, ale żeby się wspólnie modlić. Idźcie, dawajcie świadectwo sobie wzajemnie. Niech ta pielgrzymka będzie czasem pięknym i radosnym – zakończył.

ZOBACZ: Żołnierze pielgrzymują na Jasną Górę. „Doświadczycie bliskości Pana Jezusa”

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę