Nasze projekty

„Dziękuję wam za to świadectwo”. Generał paulinów i przeor Jasnej Góry odwiedzili na szlaku warszawskich pielgrzymów

"Dziękujemy Bogu, że ta pielgrzymka trwa. Niech wam Pan Bóg na drogę błogosławi, Maryja wam towarzyszy i czeka na was na Jasnej Górze" - mówił do pątników 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

Tradycyjnie w piątym dniu pielgrzymowania, warszawskich pątników w Paradyżu odwiedzili generał i przeor klasztoru. Msza św. celebrowana w Paradyżu była także znakiem jedności ze wszystkimi, którzy pielgrzymują do Częstochowy. W homilii Generał Paulinów, nawiązując do tematu tegorocznych rekolekcji w drodze warszawskich pątników, którym są „sakramenty dające życie”, mówił o sakramencie namaszczenia chorych i tajemnicy cierpienia.

Mówiąc o współczesnym świecie, który „daje nam wiary lekkie, łatwe i przyjemne”, o. Chrapkowski pytał czy można się na nich oprzeć w trudnych chwilach cierpienia i czy zraniony Chrystus może przemówić do człowieka XXI wieku właśnie przez swoje rany.

ZOBACZ: Nieprzerwanie od 312 lat! Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek już w drodze na Jasną Górę

Reklama

Wiek XXI pełen jest zamachów terrorystycznych, wojen, prześladowania chrześcijan, katastrof, pandemii. To są wielkie rany Chrystusowego świata. Do tego trzeba dodać rany nam bardzo bliskie, które są udziałem każdego z nas; przecież bardzo bolą rany kłamstwa, zdrady, zawiedzionej nadziei, bolą mocno rany dzieci, naszych rodzin. Czy możemy zatrzymać się na bólu naszych ran? Przecież wiemy, że rana, choć ciężka, jest chwilowa, możliwe jest przecież uzdrowienie. Czy zdołamy się przedrzeć przez te zasłony ran, aby dojść do Chrystusa Zmartwychwstałego, Żywego, który nas obdarza życiem. Czy włożymy nasze ludzkie dłonie w rany Chrystusa i za Tomaszem powiemy, wyznamy wiarę „Pan mój i Bóg mój” także w cierpieniu? – pytał kaznodzieja.

„Dziękuję Wam za to pielgrzymowanie”

Podkreślił, że to „w Jezusie Chrystusie spotykają się rany człowieka z ranami Boga”. To pokazuje, że siła Jego miłości jest większa i potężniejsza od ran, a ta miłość to Boże Miłosierdzie, które jest darem, ale i zadaniem. Miłosierdzie Boże jest wychowywaniem do coraz większej delikatności wobec Bożej miłości – zaznaczył o. Chrapkowski i zachęcał, by w codziennym życiu pamiętać o uczynkach miłosierdzia.

ZOBACZ TEŻ: „Pątnicy mają to przekonanie, że idą do kogoś, kto zna ich życie”. Już wkrótce kolejny pielgrzymkowy szczyt na Jasnej Górze

Reklama

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podziękował warszawskim pielgrzymom za ich modlitwę i świadectwo wiary. Dziękuję wam za to pielgrzymowanie i świadectwo, że sakramenty dają życie. Dzisiaj, kiedy wielu odwraca się od Kościoła i od życia sakramentalnego, ważne jest, żeby przypomnieć, gdzie jest źródło naszego życia. Gratuluję wam, bardzo się cieszę, że pielgrzymka jest duża, że idziecie po raz 312. raz, wpisując się w tę sztafetę wszystkich warszawiaków i wszystkich pielgrzymów od 1711 roku. Dziękujemy Bogu, że ta pielgrzymka trwa. Niech wam Pan Bóg na drogę błogosławi, Maryja wam towarzyszy i czeka na was na Jasnej Górze – zapewniał jasnogórski przeor.

Na ręce generała zakonu i przeora Jasnej Góry podziękowania złożył kierownik 312. pielgrzymki o. Krzysztof Wendlik. Dziękuję za wierność w posługiwaniu, podnoszenie na duchu i umacnianie pielgrzymów warszawskich – powiedział i prosił, żeby prowadzili ich zawsze do nieba.

Reklama

312. Warszawska Pielgrzymka Piesza przekroczyła już półmetek. Podąża na Jasną Górę już piąty dzień. Jej wejście zaplanowane jest w poniedziałek 14 sierpnia ok. godz. 15.30.

KAI,pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę