Nasze projekty

„Gdy modlę się Biblią czuję, że żyję”. Młodzi zmierzyli się w Konkursie Wiedzy Biblijnej

"Nad Słowem Bożym się nie panuje, tego Słowa się nie wymyśla, ale ciągle się Je poznaje, ciągle się Mu służy" - mówił bp Andrzej Przybylski do uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wczoraj na Jasnej Górze, tak jak i w całej Polsce odbył się diecezjalny etap tego konkursu.

fot. Jasna Góra News/Twitter.com

To już 27. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W czwartek w całej Polsce odbył się etap diecezjalny. W archidiecezji częstochowskiej od lat to modlitwa na Jasnej Górze, u Matki Słowa, inauguruje biblijne zmagania. Głównym ich celem adresowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych jest „spotkanie” młodych z Bożym Słowem, które „jest żywe i skuteczne”.

Wszystkie intencje młodych i to, by Pismo Święte – Słowo Boga było sterem ich życia zostały złożone Maryi – Matce Słowa w czasie Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, od wielu lat związanego z biblijnym konkursem.

Po Eucharystii w Sali Papieskiej odbyła się najpierw część pisemna wyłaniająca siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

Reklama

Gdy modlę się Biblią czuję, że żyję – wyznał zwycięzca Filip Wosiński z Technicznych Zakładów Naukowych w Częstochowie. Podkreślił, że lubi modlić się, medytować słowo Boże na adoracji.

„Do tego, że chcę zostać księdzem przyczyniło się w dużej mierze Pismo Święte”

Laureatka II miejsca Barbara Waryś z I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie pogratulowała wszystkim pięknych konkursowych zmagań. Prawdę powiedziawszy w ogóle się nie spodziewałam tego, że odniosę taki sukces! Jednocześnie gratuluję wszystkim, całej finałowej siódemce, ponieważ etap pisemny był już sam w sobie trudny, a do etapu ustnego doszły jeszcze pokłady stresu, co też jest sporym wyzwaniem. Gratuluję również wszystkim uczestnikom, wydaje mi się, że jest to pewnego rodzaju niezwykła przygoda w moim życiu – opowiadała.

Reklama

Mateuszowi Banaszczykowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku, zdobywcy III miejsca czytanie Biblii daje radość i buduje zaufanie do Boga. Wiem, że niezależnie od tego co się będzie w moim życiu działo, Bóg mnie kocha. Myślę na razie o kapłaństwie, zobaczymy jak wyjdzie. Do tego, że chcę zostać księdzem przyczyniło się w dużej mierze Pismo Święte, bardzo mnie dotyka, gdy czytam o nagłym powołaniu apostołów, którzy porzucili wszystko i po prostu poszli za Chrystusem – powiedział licealista.

Konkurs Biblijny jest dla nas okazją do pogłębienia wiary i wiedzy – uzasadniali swój udział uczestnicy, choć przyznawali, że tegoroczny jego zakres tematyczny, czyli Księga Powtórzonego Prawa i List do Hebrajczyków nie należy do najłatwiejszych.

Reklama

W archidiecezji częstochowskiej Konkurs Biblijny cieszy się dużym zainteresowaniem. Przystąpiło do niego na etapie szkolnym 440 uczniów z ponad 30 szkół ponadpodstawowe.

Dlaczego konkurs biblijny? Bardzo lubię czytać Pismo Św., czytam je nieustannie ze względu na wartości moralne, jakie kryje, ale także, by lepiej poznać historię Zbawienia – wyjaśniał Mateusz Bułacz z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Dla maturzystki Weroniki Wtorkowskiej z I LO w Radomsku to już kolejny udział w konkursie. Jak powiedziała przygotowania do niego, to w zasadzie pierwsze systematyczne czytanie Biblii, bardzo jej się to spodobało, a w Piśmie Św. odkryła miłość Boga.

„Nad Słowem Bożym się nie panuje, tego Słowa się nie wymyśla, ale ciągle się Je poznaje”

Bp Przybylski życzył młodym, by Pismo Święte było przestrzenią ich spotkania i przyjaźni z Jezusem. Najważniejszą modlitwą w Kościele jest Msza św. i Pismo Św., nie szukajcie innych modlitw albo módlcie się też innymi tekstami tylko wtedy, kiedy całe wasze życie duchowe oparte jest na Eucharystii i na Biblii, bo wszystko inne z tego wynika i do tego prowadzi – radził uczestnikom konkursu bp Przybylski. Życzył, by przez słowo spotykali się z Bogiem i zakochali się w Nim.

Zachęcał, by jak Maryja służyli Słowu Bożemu, głosili Jezusa, który jest Osobowym Słowem Boga. Nad Słowem Bożym się nie panuje, tego Słowa się nie wymyśla, ale ciągle się Je poznaje, ciągle się Mu służy. Nawet w Kościele apostołowie, od Piotra począwszy, Jana i innych, oni nie byli panami Słowa, oni przekazywali słowa Jezusa i w ten sposób są sługami – wyjaśniał kaznodzieja.

W ramach Konkursu młodzi zwiedzili Jasną Górę śladami św. Jana Pawła II, zobaczyli też Bastion św. Barbary, gdzie upamiętniona jest Golgota Wschodu.

11 maja finaliści diecezjalni z całej Polski wezmą udział w XVI Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze. Ogólnopolski finał konkursu odbędzie się w Niepokalanowie.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę