Nasze projekty

Dziś dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego Kościół w Polsce po raz siódmy przeżywa Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.

fot. Dante Di Natale/cathopic.com

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Kościół w Polsce przeżywa co roku Dzień modlitwy i pokuty za grzech i przestępstwo wykorzystania seksualnego. „Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami” – pisze abp Wojciech Polak w specjalnym słowie Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przed Dniem modlitwy i pokuty.

„Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania” – podkreśla abp Wojciech Polak.

Pomocne materiały duszpasterskie znajdują się na stronie wspolnotazezranionymi.pl.

Reklama

Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach:

Bielsko-Biała: Droga krzyżowa w katedrze o godz.17.45 i Msza św. o godz.18.30, którym przewodniczyć będzie bp Roman Pindel.

Gdańsk: Archikatedra Oliwska, g. 17.30 – droga krzyżowa pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy.

Gliwice: Nabożeństwo ekspiacyjne odbędzie się w kościele katedralnym św. Ap. Piotra i Pawła w piątek 24 lutego br. o godz. 17.30. i w sobotę 25 lutego o godz. 10.00.

Reklama

Gniezno: 17:30 Bazylika Prymasowska – droga krzyżowa i Msza św. pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka Prymasa Polski.

Kalisz: Katedra św. Mikołaja – o godz. 18.00 pod przewodnictwem biskupa kaliskiego zostanie odprawiona droga krzyżowa w intencji i we wspólnocie ze zranionymi.

Kraków: Sanktuarium św. Jana Pawła II, 17.45 droga krzyżowa.

Reklama

Legnica: Katedra Legnica, droga krzyżowa o godz. 11:30 oraz Eucharystia w intencji osób pokrzywdzonych o godz. 12:00

Lublin: O godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została droga krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź: W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Łodzi – również o godz. 18:00 – za zranionych w Kościele modlić się będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi na Retkinii, odbędzie się Liturgia Stacyjna celebrowana o godz. 18:00, której przewodniczyć będzie abp senior Władysław Ziółek, po której zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele.

Olsztyn: katedra św. Jakuba, Msza św. o godz. 18.00, a następnie droga krzyżowa.

Płock: katedra, drodze krzyżowej o 17:00 będą przewodniczyć księża biskupi Szymon Stułkowski oraz Mirosław Milewski.

Poznań: Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, g. 18.00 – nabożeństwo w intencji przebłagalnej i wynagradzającej Boskiemu Sercu Jezusa za grzechy ludzi Kościoła.

Sandomierz: kościół św. Michała Archanioła, 17:00 – droga krzyżowa pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.

Szczecin: Bazylika św. Jakuba, Eucharystia o godz. 18.00 i droga krzyżowa po zakończeniu Mszy Świętej.

Świdnica: Katedra Świdnicka – Eucharystia o godz. 18.00

Świebodzin: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, o godz. 18.30 będzie miała miejsce modlitwa o charakterze ogólnodiecezjalnym poprzedzona drogą krzyżową o godz. 18.00.

Tarnów: katedra, droga krzyżowa o godz. 17.30

Warszawa: o godz. 18.00 w Archikatedrze Warszawskiej bp Rafał Markowski poprowadzi nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji ofiar wykorzystania seksualnego.

Warszawa-Praga: katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 19.00 – droga krzyżowa, pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego.

W katedrze polowej Wojska Polskiego: Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 17:30, które poprowadzi kanclerz kurii polowej – ks. kan. kpt. dr Rafał Kaniecki.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

„Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu”

„Szukam o Panie Twojego oblicza” to hasło siódmego Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Słowa zaczerpnięte z Psalmu 27 mają zachęcić wiernych do utożsamienia się z historią ludzi skrzywdzonych.

Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przygotowało na ten dzień specjalne materiały duszpasterskie, które są owocem współpracy z osobami skrzywdzonymi. Tekst Drogi Krzyżowej przygotował ks. Tarsycjusz Krasucki (franciszkanin, w młodości skrzywdzony przez ks. Andrzeja Dymera), a rozważania różańcowe Alicja (osoba skrzywdzona wykorzystywaniem seksualnym), natomiast modlitwę wiernych napisała siostra albertynka (jedna z 15 sióstr, które towarzyszą wykorzystanym seksualnie). Propozycje kazania przygotował ks. Artur Chłopek (duszpasterz pokrzywdzonych z diecezji krakowskiej). Materiały zostały rozesłane do diecezji, są także dostępne na stronie: wspolnotazezranionymi.pl.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego obchodzony był po raz pierwszy w 2017 roku. Konferencja Episkopatu Polski – w odpowiedzi na apel papieża Franciszka – ustanowiła ten dzień i ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Modlitwa i pokuta za ofiary pedofilii jest naturalną odpowiedzią chrześcijanina na zjawisko grzechu. Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka – zaznaczył wówczas przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę