Nasze projekty

Bp Miziński: jesteśmy gotowi na dialog ws. zmiany modelu finansowania Kościoła

"Jesteśmy gotowi i otwarci na dialog z rządem ws. nowych rozwiązań odnośnie finansowania Kościoła" – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, podczas konferencji o Funduszu Kościelnym.

fot. Episkopat.pl

W siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się organizowania przez Katolicką Agencję Informacyjną konferencja pt. „Co dalej z Funduszem Kościelnym? Funkcjonowanie systemu opartego na dobrowolnym odpisie podatkowym na Kościoły i inne związki wyznaniowe w wybranych krajach”.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest Fundusz Kościelny? Jak wygląda finansowanie Kościoła?

Jak podkreślił bp Artur Miziński, problem finansowania Kościołów i związków wyznaniowych powraca – tym razem w kontekście zapowiedzianej przez rząd likwidacji bądź też zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego. Przypomniał, że 9 lutego odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego. Jego przewodniczący, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział, że zespół przekaże kilka propozycji rozwiązań Radzie Ministrów, a następnie rozpoczną się rozmowy na ten temat z Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Reklama

Bp Miziński przypomniał również okoliczności powstania Funduszu Kościelnego – który utworzony został w 1950 r. jako forma rekompensaty za przejęte przez państwo kościelne mienie. Jak zaznaczył, choć państwo po 1989 r. zwróciło pewną część nieruchomości, ta rekompensata nadal się należy.

PRZECZYTAJ: Do końca marca pierwszy raport ws. Funduszu Kościelnego. Rządowy zespół rozpoczął pracę

Jak zaznaczył, fundusz kościelny pokrywa m.in. składkę zdrowotną dla części osób duchownych, wspomaganie działalności charytatywno – opiekuńczej Kościoła czy dotacje na konserwację i remonty obiektów sakralnych o wartości zabytkowej.

Reklama

Nawiązując do zapowiedzi wicepremiera Kosiniaka-Kamysza, że nowe rozwiązanie wypracowane zostanie w dialogu, przypomniał też, że zgodnie z art. 27 Konkordatu, sprawy wymagające nowych rozwiązań powinny być ustalane na zasadzie nowych umów między rządem a Konferencją Episkopatu Polski. Wyraził też gotowość strony kościelnej do rozmów z rządem. Jesteśmy gotowi i otwarci na dialog – powiedział.

W konferencji zorganizowanej przez KAI, oprócz bp Artura Mizińskiego wzięli również udział: Ks. prof. Piotr Stanisz z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, Łukasz Bernaciński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Marcin Burzec z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.

Spotkanie poprowadził Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI.

Reklama

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę