Nasze projekty

Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu. Zebranie już za tydzień

W Warszawie w dniach 13-14 marca odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Co będzie tematem zebrania biskupów?

fot. Episkopat/Flickr

Data zebrania plenarnego związana jest z 11. rocznicą wyboru papieża Franciszka na głowę Kościoła katolickiego, która przypada 13 marca. W tym dniu o godz. 18.00 biskupi będą celebrować Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego.

Podczas zebrania biskupi podejmą tematykę: nauczanie religii w szkole, Fundusz Kościelny a także wybiorą nowego Przewodniczącego i Zastępcę KEP.

Wybory w KEP

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Episkopatu zwrócił uwagę, że spotkanie jest ważne również z uwagi na wybory przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W tym czasie chcemy podziękować aktualnie sprawującym przewodnictwo Konferencji Episkopatu: abp. Stanisławowi Gądeckiemu i abp. Markowi Jędraszewskiemu. W ich miejsce zostaną wybrani nowi członkowie Prezydium KEP – zauważył.

Reklama

ZOBACZ>>> Wkrótce zmiany w polskim Kościele. Kto stanie na czele Konferencji Episkopatu Polski?

Religia w szkole i Fundusz Kościelny

Bp Miziński poinformował, że tematem przewodnim zebrania plenarnego będą kwestie związane z zapowiedziami Rządu RP dotyczącymi obecności lekcji religii w szkole oraz Funduszu Kościelnego.

Biskupi zapoznają się ze stanem aktualnym tych zagadnień. Będziemy starali się przygotować do tego, aby w momencie, kiedy strona rządowa zechce podjąć dialog na te tematy, być gotowi do tych rozmów – przyznał.

Reklama

CZYTAJ>>> Czym jest Fundusz Kościelny? Jak wygląda finansowanie Kościoła?

Standardy ochrony małoletnich

Gościem zebrania plenarnego będzie dr Ewa Kusz, której wystąpienie ma być pomocą w przygotowaniu standardów ochrony małoletnich i osób bezbronnych w placówkach prowadzonych przez podmioty kościelne.

Tematyka ta związana jest z tzw. ustawą Kamilka, która od lutego br. obowiązuje w prawie polskim – podkreślił bp Miziński.

Reklama

Rodzina

Podczas spotkania nie zabraknie również tematu rodziny, nad którym biskupi będą rozmawiać pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla, przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Tegoroczne, wiosenne Zebranie Plenarne odbędzie się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie – w ostatnich latach zebrania odbywały się poza siedzibą ze względu na Covid-19, a potem na prowadzone remonty.

KAI,zś/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę