Nasze projekty

„Wydarzyło się coś, dzięki czemu zaczniemy wracać do nauki Jana Pawła II”. Aneta Liberacka była gościem „Między Ziemią a Niebem”

"Największym niebezpieczeństwem w ataku na Jana Pawła II jest to, że ta dyskusja zaczyna być sprowadzana wyłącznie do kwestii rozliczeń Kościoła z grzechów. To jest - jak się wyraził abp Grzegorz Ryś - taki dramatyczny paradoks, że papież, który jako pierwszy wezwał Kościół do rozliczenia z bardzo trudnymi grzechami z dawnej historii, jest w tej chwili oskarżany o tuszowanie czegoś" - mówiła Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu stacja7.pl, w programie "Między Ziemią a Niebem".

FOT. VOD.TVP.PL

Od kilku tygodni, po emisji reportażu „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego i po publikacji książki „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” Ekke Overbeeka, w mediach toczy się dyskusja na temat kard. Karola Wojtyły, który w czasie swojej posługi jako metropolita krakowski miał kryć różne przestępstwa wykorzystywania seksualnego.

Czy ta awantura, która od trzech tygodni przetacza się w mediach i w polityce, zaszkodziła Karolowi Wojtyle? Czy zmieniła jego odbiór społeczny? Odpowiedzi na te pytania szukali goście programu „Między Ziemią a Niebem”, emitowanego minionej niedzieli na antenie TVP1. W rozmowie udział wzięli goście: Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7, Małgorzata Łuczak, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Jan Jaśkowiak, prezes Instytutu Tertio Millennio.

„Niebezpieczeństwo jest w tym, żebyśmy nie dali sprowadzić tej dyskusji wyłącznie do jednego wątku”

Czy tak bezpardonowy atak na Jana Pawła II, z jakim mamy do czynienia ostatnio, to przekroczenie czerwonej linii i wszelkich zasad przyzwoitości? – zapytał prowadzący program, red. Grzegorz Miśtal.

Reklama

Największym niebezpieczeństwem w tym ataku jest to, że ta dyskusja zaczyna być sprowadzana wyłącznie do kwestii rozliczeń Kościoła z grzechów. To jest – jak się wyraził abp Grzegorz Ryś – taki dramatyczny paradoks, że papież, który jako pierwszy wezwał Kościół do rozliczenia z bardzo trudnymi grzechami z dawnej historii, jest w tej chwili oskarżany o tuszowanie czegoś. Niebezpieczeństwo jest w tym, żebyśmy nie dali sprowadzić tej dyskusji wyłącznie do jednego wątku, który jest oparty o reportaż, który, jak eksperci udowodnili, jest zmanipulowany i niewiarygodny – powiedziała Aneta Liberacka.

Dalej Małgorzata Łuczak, stypendystka Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” powiedziała, że ta medialna dyskusja ugodziła w ich grupę. Papież jest dla nas wielkim autorytetem, a wręcz wychowawcą. Rozważamy jego naukę, tworzymy inicjatywy, żeby promować tę naukę. To, co się teraz dzieje w mediach, jest dla nas niezrozumiałe. Staramy się przefiltrować to wszystko, szukając zrozumienia w źródłach, pytając specjalistów dlaczego takie oskarżenia się pojawiają, czy są one wiarygodne. Szukamy w tym wszystkim prawdy i modlimy się w tej intencji – podkreśliła Małgorzata Łuczak.

To bardzo trudny moment dla nas, osób wierzących, ponieważ borykamy się z problemem nadużyć seksualnych w Kościele (…). Na kanwie tego kryzysu próbuje się obalić pomnik Jana Pawła II, całe dziedzictwo, z którego możemy czerpać – powiedział Jan Jaśkowiak, prezes Instytutu Tertio Millennio.

Reklama

„Paradoksalnie, wydarzyło się coś, dzięki czemu być może zaczniemy wracać do nauki Jana Pawła II”

W dalszej części programu rozmówcy odnieśli się do wyników ostatnich badań opinii publicznej, z których wynika, że dla ponad 70 proc. Polaków Jan Paweł II pozostaje autorytetem. Co więcej, jak zauważyła Aneta Liberacka, po emisji reportażu jeszcze więcej obywateli uważa Jana Pawła II za autorytet. Ten sam sondaż był przeprowadzony na koniec grudnia 2022 r. Wtedy wykazał, że 58 proc. Polaków uważa Jana Pawła II za swój autorytet, natomiast po reportażu, ponad 72 proc. – powiedziała.

Paradoksalnie, wydarzyło się coś, dzięki czemu być może zaczniemy wracać do nauki Jana Pawła II. Jeśli zaczniemy wracać do niej, to zobaczymy, że nie ma takich pytań, na które nie znalazłoby się odpowiedzi w jego nauce. Na Stacji7 prowadzę cykl “Rozmowy z Janem Pawłem II”, gdzie wybieram takie tematy typu szczęście, przyroda, prawda, solidarność, praca – podkreśliła redaktor naczelna Stacji7, dodając, że powrót do nauczania papieża Polaka, stanie się dobrym wymiarem tego co się wydarzyło.

ROZMOWY Z JANEM PAWŁEM II >>>TUTAJ>>>

Reklama

Nie zaprzestaniemy czytania, pogłębiania wiedzy o Janie Pawle II. Jest wręcz większa motywacja, żeby sięgnąć do dziedzictwa, które po sobie pozostawił – powiedziała Małgorzata Łuczak. Jak dodał Jan Jaśkowiak, to zachęta do zgłębiania tego nauczania, przejścia z bezkrytycznej, płytkiej wiedzy na temat Jana Pawła II do zapoznania się z wielkim wymiarem jego nauczania. Naszym zadaniem jest propagowanie np. encyklik, listów do młodych i innych dokumentów oraz działań, których podejmował się Jan Paweł II – powiedział.

Całej rozmowy można wysłuchać TUTAJ.

pa, ik/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę