Nasze projekty

Abp Jędraszewski zaleca święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski przedstawił wskazania na Triduum i Wielkanoc dla archidiecezji krakowskiej. Poleca kapłanom, by zapewnili wiernym większą liczbę Mszy św., transmisje liturgii i nabożeństw, a także by święcenie pokarmów przeprowadzić na zewnątrz kościoła.

We wstępie abp Jędraszewski wyjaśnia, że dla zachowania bezpieczeństwa sanitarnego możliwe jest modyfikowanie i upraszczanie niektórych tradycji pobożności ludowej, związanych z Triduum. Przypomina jednak, by „regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać”.

W dokumencie metropolita informuje o utrzymaniu dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. oraz wyraża zgodę, by „obrzędy Świętego Triduum Paschalnego poza Katedrą i kościołami parafialnymi były celebrowane także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych”. Według zaleceń kapłani przebywający w izolacji mogą odprawić Mszę św. bez udziału ludu i poza miejscem świętym z zachowaniem pozostałych przepisów prawa (z wyjątkiem Liturgii Wigilii Paschalnej).

Abp Jędraszewski zachęca duszpasterzy do „organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu”. Proponuje też, by organizować dodatkowe Msze św., nabożeństwa oraz umożliwić przyjęcie Komunii Świętej poza Mszą (z wyłączeniem Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty) i zachęca, by „skorzystać z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne”.

Reklama

„Z zachowaniem wszelkiej ostrożności należy przed Świętami umożliwić wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania” – czytamy we Wskazaniach. Metropolita przypomina, że o ile „istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się”, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej” (kan. 916 Kodeksu Prawa Kanonicznego; por. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1452).

Dokument wskazuje także, że możliwe są przedświąteczne odwiedziny kapłana z sakramentami w domach chorych i ich rodzin.

Reklama

Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa

Abp Jędraszewski zaleca, aby w Niedzielę Palmową użyć w liturgii uproszczonej drugiej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, przewidzianej w polskiej edycji Mszału Rzymskiego.

Reklama

Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej także rano

W dokumencie abp Jędraszewski zapowiada, że „Msza Święta Krzyżma z udziałem przedstawicieli duchowieństwa Archidiecezji Krakowskiej będzie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach dnia 1 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00” oraz że „oleje pobłogosławione tego dnia będzie można odbierać w miejscu i o czasie wskazanym osobnym komunikatem”.

Metropolita udzielił pozwolenia na „odprawienie w Wielki Czwartek drugiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w godzinach wieczornych, a w razie przewidzianej konieczności – nawet w godzinach rannych”. Wskazał też, że w tym roku należy zrezygnować z obrzędu umycia nóg, a „przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy powinno odbyć się jednokrotnie, po drugiej Mszy”.

Wielki Piątek – adoracja krzyża z ograniczeniami

„Adoracja krzyża dokonuje się przez pocałunek jedynie celebransa oraz przyklęknięcie lub skłon głowy pozostałych wiernych” – czytamy we wskazaniach. Abp Jędraszewski wskazuje również, że „nocna adoracja w kaplicy Grobu Pańskiego, a także szersze udostępnienie świątyń dla indywidualnej modlitwy może stać się w czasie Wielkiego Tygodnia szczególną okazją dla tych, którzy ze względu na uzasadnione obawy nie uczestniczą w świątecznych zgromadzeniach”.

Metropolita przypomina także, że w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego. „W tej modlitwie, podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej oraz przez cały rok w Mszach św. odprawianych zgodnie z przepisami liturgicznymi według formularza Za tych, którzy nas trapią, polecajmy Miłosiernemu Bogu wszystkich okazujących Kościołowi i osobom wierzącym niezrozumienie, próbujących z nimi walczyć, a także podejmujących dramatyczne akty odstąpienia od Kościoła” – apeluje.

Wielka Sobota i Liturgia Paschalna

Tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych abp Marek Jędraszewski zaleca, „w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić na zewnątrz kościoła”, jednocześnie przypominając, że osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w tym obrzędzie, mogą odmówić modlitwę błogosławieństwa pokarmów wielkanocnych przed świątecznym śniadaniem w swoich domach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak pobłogosławić pokarmy na Wielkanoc?

Metropolita krakowski napisał również, że „obrzędy Wigilii Paschalnej można, według roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, celebrować w formie uroczystej”.

Na czas Triduum archidiecezja krakowska przygotowała materiały duchowe i teksty modlitw do wykorzystania w domach. Można je będzie znaleźć na stronie www.diecezja.pl.

„Szczególnym zainteresowaniem oraz troską duszpasterską i charytatywną polecam otoczyć w zbliżającym się okresie ubogich, samotnych i znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, tak by łask i nadziei płynących z przeżywania największych tajemnic wiary katolickiej doświadczyli wszyscy, którzy ich potrzebują” – napisał abp Jędraszewski. Kończąc list dołącza do błogosławieństwa życzenia „wielu sił i Bożych natchnień do podejmowania wzmożonych wysiłków kapłańskich oraz przygotowania rodzinnych obchodów”.

os, diecezja.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę