Nasze projekty

Abp Gądecki: postać św. Marcina każe nam pamiętać o cnocie dzielenia się z innymi

"Niech św. Marcin pomoże nam zrozumieć, że tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy starali się dzielić z innymi, będzie można stawić czoło wielkiemu wyzwaniu naszego czasu" - mówił abp Stanisław Gądecki w Poznaniu.

fot. Episkopat news/flickr.com

Jako pierwszy wyznawca, a nie męczennik zaczął odbierać cześć w Kościele Zachodu. Postać św. Marcina każe nam pamiętać o cnocie dzielenia się z innymi. Nie pozwala nam milczeć wobec wstrząsających obrazów z wielkich obozów dla uchodźców i wysiedlonych w różnych częściach świata – mówił abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. transmitowanej przez TV Trwam i Radio Maryja ze spotkania Rodziny Radia Maryja w kościele pw. św. Marcina w stolicy Wielkopolski.

W homilii przewodniczący KEP nawiązał do biografii i działalności patrona poznańskiego kościoła, który jest najstarszą świątynią w lewobrzeżnej części stolicy Wielkopolski. Św. Marcin miał serce pełne miłosierdzia dla grzeszników i z wielką litością przyjmował wszystkich, którzy chcieli pokutować. Stał się prawdziwym misjonarzem i apostołem Galii – podkreślił metropolita poznański.

Reklama

PRZECZYTAJ: Adam Woronowicz o wierze: potrzebujemy jej jak tlenu

Zwrócił uwagę, że jego ogromna dobroć, miłość i miłosierdzie dały się poznać we wszystkich środowiskach. Już za życia został nazwany mężem Bożym. Współczesny mu hagiograf Sulpicjusz Sewer zanotował wiele cudów przez niego dokonanych i wielką liczbę nawróconych przez niego pogan – zauważył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki przypomniał także słowa papieża Benedykta XVI, który podkreślił, że „miłosierny gest św. Marcina wynika z tej samej logiki, która skłoniła Jezusa do rozmnożenia chlebów dla zgłodniałych rzesz, a przede wszystkim do dania samego siebie jako pokarmu dla ludzkości w Eucharystii, będącej najwyższym znakiem miłości Boga. Niech św. Marcin pomoże nam zrozumieć, że tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy starali się dzielić z innymi, będzie można stawić czoło wielkiemu wyzwaniu naszego czasu, jakim jest konieczność budowania pokojowego i sprawiedliwego świata, w którym każdy będzie mógł żyć godnie”.

Reklama

Kościół pw. św. Marcina datowany jest na XII w. Świątynia usytuowana jest w centrum miasta, u zbiegu ulic Alei Marcinkowskiego i Święty Marcin. Obecny kościół został zbudowany w 1516 r. na starych fundamentach w stylu późnogotyckim.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę