Nasze projekty
fot. twitter.com/AlaNowakB

Polacy są dobrzy. Święto Niepodległości

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

Reklama

Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo! Przekażcie je następnym pokoleniom! – mówił o naszej historii, naszych przodkach i naszym narodzie Jan Paweł II (>> Rozmowy z Janem Pawłem II. Kultura i Naród).

Jacy jesteśmy, jacy byliśmy na przestrzeni wieków, na przestrzeni naszej trudnej historii? Możemy wymieniać bez końca nazwiska Polaków, którzy wspierali innych, którzy pomagali, którzy często narażając własne życie ratowali życie cudze – słabsze, potrzebujące. Od Zofii Czartoryskiej, przez Tadeusza Kościuszkę, brata Alberta, Zofię Kossak, Karolinę Lanckorońską, rodzinę Ulmów, po ks. Władysława Bukowińskiego i tysiące innych osób, których nazwisk oczywiście nie sposób wymienić (część z nich opisuje Paweł Zalewski w artykule: Bohaterowie, którzy dali przykład troski o człowieka).

Czy jest w nas, Polakach coś szczególnego, co sprawia, że troszczymy się o siebie nawzajem i nie tylko o siebie? Czy dużo w nas z tej historycznej dobroci zostało?

Reklama

Raporty pokazują, że dzisiaj nasze społeczeństwo w znacznej większości (aż dwie trzecie z nas) troszczy się o innych. Coraz częściej angażujemy się w akcje charytatywne. My jako redakcja widzimy to wyraźnie na przykładzie naszych czytelników. Ilekroć próbujemy pomóc jakiejś fundacji, zgromadzeniom, hospicjom, zawsze nasi czytelnicy zaskakują hojnością serca, bijąc kolejne rekordy szczodrości i przełamując za każdym razem nasze najśmielsze oczekiwania. Za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Od dłuższego czasu wspólnie z naszymi czytelnikami wspieramy Most do Nieba – budowę hospicjum dla dzieci na Litwie. Trudno w wystarczający sposób wyrazić wzruszenie i wdzięczność dla naszych czytelników za to, jak bardzo się angażują, jak bardzo są z nami i że zawsze możemy na nich liczyć. Niech nasza wdzięczność wyrazi się więc w kilku artykułach opisujących jak bardzo Polacy wsparli budowę tego wielkiego dzieła: Mostu do Nieba. Niezwykle przejmująco opisał to Grzegorz Kiciński – Dyrektor Generalny Fundacji Aniołów Miłosierdzia – w artykule: „Polacy są jak husaria. Niezastąpieni w pomocy„. Zaczynając od tych najmłodszych – szczerość, wrażliwość, brak jakichkolwiek blokad i całkowita bezinteresowność dzieci, często wybudza nas dorosłych i porywa do pomocy, do myślenia o innych.

Reklama

Szczególnie więc cieszy, że dobroć Polaków przechodzi na kolejne pokolenia, bo to właśnie jest nasze dziedzictwo, to o nim mówił Jan Paweł II. Jeśli jest tak, że nasze dzieci są dobre, że angażują się coraz bardziej w pomoc drugiemu człowiekowi, oznacza to, że zrobiliśmy wszystko, by wychować następne pokolenia na godnych następców tych wielkich Polaków, których dobro znane jest w świecie. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowaniejak mówił Jan Zamoyski.

Z okazji Święta Niepodległości, możemy podziękować sobie nawzajem za dobro, które wspólnie tworzymy. Mamy też okazję cieszyć się wspólnie i świętować to, że nie tylko w czasach trudnych, ale i dziś, w wolnej Polsce, Polacy są dobrzy.

Reklama

Zapraszam do numeru z okazji Święta Niepodległości.



W tym numerze:

Polacy są jak husaria. Niezastąpieni w pomocy


Jak pomagają Polacy. Raport


Bohaterowie, którzy dali przykład troski o drugiego człowieka


Józef Piłsudski. Ojciec polskiej niepodległości


“Pomożesz mi? Mam raka”. S. Michaela prosi o wsparcie budowy hospicjum dla dzieci


Relikwie 34 świętych “od niepodległości” od niedzieli w kościele w Warszawie


Śpiewnik patriotyczny do pobrania!


Rozmowy z Janem Pawłem II. Patriotyzm


 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę