Nasze projekty

Jak pomagają Polacy. Raport

Czy Polacy pomagają i angażują się w akcje charytatywne? Według badań 2/3 osób przynajmniej raz w roku dzieli się swoimi pieniędzmi z potrzebującymi.

Coraz więcej osób angażuje się w działalność charytatywną – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego w zeszłym roku przez Centrum Badania Opinii Społecznej „Aktywność Polaków w organizacjach obywatelskich”. Wynika z niego, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosło zaangażowanie w działalność ruchów i stowarzyszeń samopomocowych, organizacji wspierających placówki służby zdrowia, związków działkowiczów, hodowców, wędkarzy, myśliwych, organizacji charytatywnych działających na rzecz potrzebujących dzieci oraz dorosłych, a także organizacji oraz ruchów religijnych i kościelnych.

Coraz więcej zaangażowania na rzecz drugiego człowieka

60 procent badanych dorosłych Polaków nie działa w żadnej organizacji o charakterze obywatelskim. Co ciekawe „co piąty respondent deklaruje, że poświęca swój wolny czas na działalność społeczną w jednej tego typu organizacji, co dwunasty działa w dwóch organizacjach, a co siódmy – w trzech lub więcej”. Z przeprowadzonych badań CBOSu wynika, że dużą aktywnością społeczną w ramach organizacji obywatelskich charakteryzują się przede wszystkim: kadra kierownicza oraz specjaliści wyższego i średniego szczebla. Jeszcze dwa lata temu co szósty dorosły Polak angażował się społecznie w pracę zarówno na rzecz swojej społeczności, jak i organizacji obywatelskich. A co czternasty działał jedynie w środowisku lokalnym.

Reklama

Społecznicy stanowili w ubiegłym roku niemal połowę dorosłych Polaków. – Od prawie 10 lat pracuję przy organizacjach charytatywnych. Od 5 lat widzę jak nasze społeczeństwo otwiera się na potrzeby drugiego człowieka – komentuje Paweł Ryta, były koordynator wolontariatu w hospicjum dziecięcym, obecnie dyrektor Fundacji Ja Też. – Kiedyś zbieraliśmy datki tylko na leczenie. Teraz społeczeństwo potrafi otworzyć się również na inne form pomocy: spełnianie marzeń nie tylko dzieci, ale i zapaleńców.

Więcej pieniędzy, mniej czasu

Jak podkreśla Paweł Ryta, z roku na rok coraz bardziej widać jak wiele osób przekazuje swój jeden procent na instytucje związane z działalnością charytatywną. – Zauważyłem, że sporo osób woli przekazać pieniądze niż przyjść i realnie pomóc w wolontariacie przy akcji charytatywnej. Bardzo nad tym ubolewam – dodaje. – Zapominamy, że tylko wspólną pracą możemy coś zbudować. To, że przekażemy na coś pieniądze, nie oznacza że dany cel zostanie zakończony sukcesem. Będąc na miejscu, angażując się i pomagając dajemy drugiemu człowiekowi to, co najważniejsze – czas i obecność – podkreśla Paweł Ryta.

Reklama

Z wyższym wykształceniem, z większych miast

W ostatnich latach systematycznie rośnie zaangażowanie Polaków w pracę społeczną w organizacjach obywatelskich. Z badań CBOS wynika, że bardziej aktywne i zaangażowane w działalność społeczną są osoby z określonymi cechami. To między innymi: ponadprzeciętne zaangażowanie religijne, wyższe wykształcenie, satysfakcjonująca sytuacja materialna oraz zamieszkiwanie w największych miastach.

Natomiast z badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia wynika, że najbardziej rozpoznawalną akcją charytatywną jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na kolejnych miejscach Polacy wskazują Caritas Polska, akcję “Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz “Szlachetną Paczkę”.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę