Cathopic/Enrique Duprat

Co oznacza beatyfikacja?

Beatyfikacja to akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, w którym ten uznaje osobę zmarłą za błogosławioną i zezwala na publiczny kult o charakterze lokalnym.

Reklama

Kult lokalny to czczenie błogosławionego np. w diecezji, czy w danym kraju. W przypadku kanonizacji Kościół pozwala na kult powszechny, czyli na całym świecie.

Aktu beatyfikacyjnego dokonuje sam papież, lub wyznaczony przez niego legat. Jeżeli jakaś osoba jest beatyfikowana, to można ją obrać za patrona po specjalnej zgodzie papieża. Kanonizacji zawsze dokonuje biskup Rzymu.

Jak wygląda proces beatyfikacyjny?

Beatyfikacja jest poprzedzona procesem. Może się on rozpocząć najwcześniej 5 lat po śmierci kandydata. Wyjątkowo decyzją papieża ten okres może zostać skrócony (tak było w przypadku Matki Teresy z Kalkuty, czy Jana Pawła II).

Reklama
Reklama

Proces początkowo jest prowadzony na szczeblu diecezjalnym, a potem kierowany jest wniosek o beatyfikację do Stolicy Apostolskiej. Wtedy rozpatruje go komisja i stwierdza heroiczność cnót kandydata. Później musi zostać zaakceptowany cud, który wydarzył się za jego wstawiennictwem (w przypadku męczenników nie jest on potrzebny).

Jeżeli zostaną spełnione te wszystkie warunki, to można ogłosić datę wyniesienia kandydata na ołtarze.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę