Nasze projekty
Fot. Cathopic

20. rocznica niezapomnianych ŚDM w Rzymie

Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II spotkał się z ponad 2 mln młodych ludzi z całego świata na polach Tor Vergata pod Rzymem w ramach Światowych Dni Młodzieży. To właśnie wtedy Papież nazwał młodych „stróżami poranka” i zaapelował, aby powiedzieli „tak” Chrystusowi i nie dali się pochłonąć przeciętności. Te słowa stały się programem dla całego pokolenia.

Reklama

Spotkanie na Tor Vergata, 19 sierpnia 2000 było przedostatnim akcentem tych ŚDM. Następnego dnia w tym samym miejscu, we Mszy kończącej spotkanie wzięło udział 2 mln ludzi. Czuwanie i Msza św. były, bez wątpienia, najważniejszym momentem wspólnotowej celebracji Jubileuszu. Młodzi złożyli wtedy świadectwo swojej wiary i miłości, wybierając Chrystusa i słowo Jego Ewangelii na Trzecie Tysiąclecie. Były to też najliczniejsze Światowe Dni Młodzieży ze wszystkich odbywających się w Europie do tej pory.

Hasłem przewodnim tych ŚDM były słowa z Ewangelii św. Jana: „A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Opowiadała o tym przewodnia piosenka Światowych Dni Młodzieży, znany dziś na całym świecie „Emmanuel”.

Reklama

Jednym z uczestników tamtego spotkania był obecny przewodniczący włoskiego Forum Rodzin, mąż i ojciec pięciorga dzieci Gigi De Palo. – Mam u Jana Pawła II dług, którego nie potrafię spłacić inaczej, jak tylko swoim życiem – powiedział papieskiej rozgłośni.

– Bez wątpienia jesteśmy pokoleniem JPII. To, że dzisiaj jesteśmy ojcami i matkami, że mamy szczęśliwe życie, w dużej mierze zawdzięczamy jemu. Słuchałem wówczas Papieża na polach Tor Vergata razem z moją przyszłą żoną. Jego słowa były pewnego rodzaju programem na trzecie tysiąclecie, ale czuło się także, że są skierowane do każdego z osobna. Zrobiły na nas kolosalne wrażenie. Takich słów nie da się po prostu przemilczeć, trzeba się było jakoś do nich odnieść. Uderzające było zaufanie z jakim Jan Paweł II zwracał się do młodzieży. To nie były pouczenia mędrca, który mówił z góry do młodych i naiwnych, ale czułe słowa ojca, który pragnie szczęścia swoich dzieci. Ten sposób bycia Jana Pawła II wzbudzał wielki entuzjazm młodzieży. Tamte słowa wciąż trafnie opisują sytuację młodego człowieka, są niezmiennie aktualne – wyznał Radiu Watykańskiemu Gigi De Palo.

Oto fragment z papieskiego rozważania na Tor Vergata:

Reklama

Widzę w was „stróżów poranka” o świcie tego trzeciego tysiąclecia. W pierwszej połowie gasnącego teraz wieku młodzi tacy jak wy zwoływani byli na zgromadzenia, by uczyć się nienawidzić. Wysyłano ich, by walczyli jedni przeciw drugim. Różne świeckie mesjanizmy, które usiłowały zastąpić nadzieję chrześcijańską, okazały się potem prawdziwymi piekłami. Dziś przybyliście tutaj, by potwierdzić, że w nowym stuleciu nie dacie się użyć jako narzędzia przemocy i zniszczenia. Bronić będziecie pokoju, płacąc za to własnym życiem, jeśli będzie trzeba. Nie pogodzicie się ze światem, w którym inne istoty ludzkie umierają z głodu, pozostają analfabetami, nie mają pracy. Będziecie bronić życia w każdej chwili jego ziemskiego rozwoju. Będziecie się starali ze wszystkich sił czynić tę ziemię coraz bardziej nadającą się do zamieszkiwania dla wszystkich”– mówił przed 20 laty św. Jan Paweł II.

Mówiąc „tak” Chrystusowi, mówicie „tak” wszystkim swoim najszlachetniejszym ideałom. Modlę się, aby On królował w waszych sercach oraz w ludzkości nowego wieku i tysiąclecia. Nie lękajcie się Jemu zawierzyć. On was poprowadzi, da wam siłę, byście szli za Nim każdego dnia i w każdej sytuacji.

Najświętsza Maryja Dziewica, która mówiła „tak” Bogu przez całe życie, święci Apostołowie Piotr i Paweł oraz wszyscy Święci i Święte, którzy zaznaczyli się przez wieki na drodze Kościoła, niech zachowują was zawsze w tym świętym postanowieniu!

Reklama

os, KAI/Stacja7

 

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę