Nasze projekty

Zwalczmy kryzys Ojcostwa

Tak jak w Trójcy Świętej, tak samo w ojcostwie ziemskim, fizycznym jest czymś bardzo ważnym, by najwięcej było tego co w Bogu – Ojcu – który jest naszym ojcem prawdziwie przebaczającym, kochającym, ale także wymagającym.

Reklama

Ojciec musi zostać ojcem

Biskup w Kościele musi być i starszym bratem, i ojcem – wyważenie tych dwóch postaw jest niesłychanie ważne. Zdaję sobie sprawę, że powinienem wykonywać to ojcostwo wobec kapłanów i wiernych o wiele bardziej doskonale niż to robię. Przypuszczam, że to samo przeżywają ojcowie – matki może mniej – wobec dorastających dzieci, żeby nie za szybko przejść z takiego ojcostwa dobrze rozumianego na poziom braterstwa, które jest kumplostwem. Trzeba zachować w sobie i jedno, i drugie do końca swoich dni, w tym znaczeniu, że ojciec musi zostać ojcem nawet jeśli dziecko jest samodzielne. Tak samo biskup musi zostać dla kapłana czy wiernych ojcem, ale powinien być też bratem, bo tego wymaga natura Kościoła – wszyscy jesteśmy równi wobec chrztu świętego, wszyscy jesteśmy chrześcijanami. Św. Augustyn mówił: ja dla was jestem pasterzem, biskupem, ojcem.

Reklama

W ojcu najwięcej jest z Boga

Pan Bóg jest modelem – jak mówi się w socjologii – i wzorem wszelkiego ojcostwa. Papież lubił używać określenia „personalizm komunijny”, gdzie osoba jest zwrócona ku wspólnocie, w odniesieniu do Trójcy Świętej. I tak jak w Trójcy Świętej, tak samo w ojcostwie ziemskim, fizycznym jest czymś bardzo ważnym, by najwięcej było tego co w Bogu – Ojcu – który jest naszym ojcem prawdziwie przebaczającym, kochającym, ale także wymagającym. Takich rzeczy, nad którymi ojcowie powinni pracować jest bardzo dużo, ponieważ często mówi się dzisiaj o kryzysie ojcostwa w rodzinie. Kiedyś wynikało ono ze sztywnego podziału na obowiązki ojca i obowiązki matki, ale myślę, że było mniej groźne niż współczesna erozja ojcostwa, która głównie objawia się poprzez nieobecność, zapracowanie, bycie poza domem. Ten brak ojca na pewnym etapie życie dzieci jest później bardzo wychowawczo widoczny.

Z problemami do ojca

Reklama

Jeżeli człowiek ma zaufanie do ojca i przeżywając problemy w okresie dorastania przychodzi z nimi do ojca i mówi mu o nich, to ojciec czuje się wtedy ważny, potrzebny, dumny, że może te problemy rozwiązać. I chyba główny problem polega na tym, żeby dziecko dorastające przychodziło z problemami do ojca i poważnie je stawiało, a po stronie ojca nie było tego machania ręką, odwracania głowy, mówienia: „nie mam czasu, idź do mamy”. Jeżeli będzie ta obecność, to wtedy oboje będę musieli popracować nad tym, żeby tę obecność twórczo i kreatywnie zagospodarować. W tym znaczeniu pewien ideał jest nam potrzebny. Mamy go w Bogu, ale mamy go również w wielu wspaniałych ojcach, których znamy, których Pan Bóg postawił na naszej drodze, a którzy doprowadzili nas do tego kim dzisiaj jesteśmy.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę