Nasze projekty
fot. Caleb Jones / Unsplash

Święci o wyborach. Jak podejmować dobre decyzje?

Każdego dnia stoją przed nami różne wybory. Jak decydować mądrze? Z pomocą przychodzą nam rady od świętych!

Reklama

Nie wszystkie decyzje, jakie przed nami stoją, są łatwe. Trudno nam pogodzić się z ewentualnymi konsekwencjami i chcemy wybrać tak, by jak najmniej później tego żałować. Święci Kościoła podpowiadają nam, co możemy zrobić, by mądrze wybierać, podejmować dobre decyzje.

Wybór to wolność

“Człowiek jest podmiotem działania. On, nie kto inny! O naszym działaniu rozstrzygamy my sami. Nikt nie ma władzy zmusić nas do takiego czy innego działania. Dzięki temu, że ma on wolność wyboru celu i środków dążenia do osiągnięcia go – człowiek czuje się wolny. Człowiek mając możność wyboru celu oraz środków dążenia do niego, ponosi sam odpowiedzialność za swoje postanowienia i nikt człowieka w tej odpowiedzialności wyręczyć nie może i nie powinien.”

kard. Stefan Wyszyński

Reklama

Czysta intencja

“W każdym dobrym wyborze – o ile to możliwe z naszej strony – nasza intencja powinna być czysta. Na uwadze mieć powinniśmy tylko cel, dla którego jesteśmy stworzeni, to znaczy chwałę Boga, naszego Pana i zbawienie własnej duszy.”

św. Ignacy Loyola

Modlitwa o łaskę roztropności

“Często powinniśmy się modlić do Ducha Świętego o tę łaskę roztropności. Na roztropność składa się: rozwaga, rozumne zastanowienie się i mężne postanowienie. Zawsze ostateczna decyzja należy do nas. My musimy decydować, możemy i powinniśmy zasięgać rady i szukać światła.”
św. Faustyna

Reklama

Podejmowanie decyzji. Zasada 5 “P”

Św. Tomasz z Akwinu podpowiada, by podejmowanie decyzji oprzeć na 5 zasadach. Można je znaleźć w “Traktacie o roztropności”. Można je nazwać zasadą 5 „P”:

  1. Przemyśl – kieruj się rozumem, “trzeźwym myśleniem” w ocenie sytuacji. Przemyśl decyzję na chłodno, bez nadmiernych emocji.
  2. Pytaj – przeszłości i uczonych, spójrz na historię swoją i innych, czy ktoś był już w takiej sytuacji, jaka decyzja zapadła i jakie przyniosła skutki
  3. Przewiduj – przemyśl skutki jednego lub drugiego wyboru, jakie są niebezpieczeństwa a jakie korzyści
  4. Przemódl – zapytaj Pana Boga, skonfrontuj to z Jego Słowem
  5. Poczekaj – jeśli to możliwe daj sobie czas, sprawdź, czy utwierdzasz się w danej decyzji, czy z upływem czasu coraz lepiej się z nią oswajasz.

6 zasad dokonania wyboru

Św. Ignacy Loyola w “Ćwiczeniach duchownych” podaje różne sposoby na dokonanie rozsądnego i dobrego wyboru. Oto jeden z nich – składa się z sześciu punktów,

  1. Określić rzecz, co do której chcę dokonać wyboru.
  2. Pamiętać o celu, dla którego zostałem stworzony, a jest nim oddanie chwały Bogu, mojemu Panu, i zbawienie mojej duszy.
  3. Prosić Boga, naszego Pana, aby poruszył moją wolę i uświadomił mi, co powinienem uczynić w tej sprawie, by to było ku większej Jego chwale i czci. Rozważę to wiernie i dobrze w moim umyśle i wybiorę zgodnie z Jego najświętszą i najżyczliwszą wolą.
  4. Rozważyć i przemyśleć, jakie korzyści i pożytki oraz jakie straty wynikną z danego wyboru dla chwały Boga, naszego Pana, i dla zbawienia mojej duszy.
  5. Po zastanowieniu się i przeanalizowaniu sprawy z różnych punktów widzenia, zobaczę, ku czemu mój umysł się bardziej skłania. Tak więc wybór powinien się odbywać pod wpływem większego poruszenia rozumu, a nie według jakiegoś poruszenia zmysłowego.
  6. Ten, kto dokonał wyboru, powinien się z wielką pilnością udać na modlitwę przed oblicze Boga, naszego Pana, i taki wybór złożyć Mu w ofierze [z prośbą], żeby Jego Boski Majestat zechciał go przyjąć i zatwierdzić, jeśli jest to ku Jego większej służbie i chwale.

os/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę