Nasze projekty
Fot. Pasquale Sarullo - AllPosters.com/Wikipedia

Na chwile trudnych decyzji. Matka Boża Dobrej Rady

Maryja, która w życiu musiała podejmować najtrudniejsze decyzje, które zmieniały bieg historii i dotyczyły zbawiania świata jest właśnie kimś, kto umie bezbłędnie doradzić. Skąd wziął się kult Matki Bożej Dobrej Rady?

Reklama

Tajemniczy wizerunek na ścianie kościoła

Kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest nierozerwalnie z obrazem Maryi pod tym samym tytułem. Pochodzi on z XV wieku, obecnie znajduje się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii we Włoszech. Związana jest z nim pewna opowieść…

Kiedy w Genazzano kończono budowę kościoła dla Matki Bożej, na jednej z jego ścian pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tajemniczym wizerunku Matki Bożej szybko rozeszła się po całym świecie. Gdy do Genazzano dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, miejscowości leżącej w ich ojczyźnie.

Cudowne uzdrowienie i… 70 tysięcy kopii obrazu

Wiele osób modlących się przed obrazem dostąpiło łask – dlatego obraz szybko stał się popularny, a w 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI, wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem został uroczyście ukoronowany.

Do rozszerzenia kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się augustianin o. Andrzej Bacci. Podczas ciężkiej choroby złożył on ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozpowszechnianiem kopii tego obrazu. Wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. W XVIII w. kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła uchwałę, aby jeszcze bardziej rozszerzać kult Matki Bożej Dobrej Rady. Wezwanie „Matko Dobrej Rady” zostało także dodane do Litanii Loretańskiej.

Reklama
Fot. Pasquale Sarullo – AllPosters.com/Wikipedia

W chwilach ważnych decyzji życiowych poproś o wstawiennictwo!

Matkę Dobrej Rady można prosić o orędownictwo, zwłaszcza wtedy, gdy stajemy na rozstaju dróg, gdy musimy podjąć ważne życiowe decyzje. W życiu bywają chwile, kiedy nie wiemy, jaką podjąć decyzję. Stajemy przed wyborami, których konsekwencji w żadnym razie nie jesteśmy w stanie przewidzieć – pisze o. Maciej Okoński w książce „52 furtki do nieba”.

Może to dotyczyć naszego życiowego powołania, wyboru męża, żony, czy ilości dzieci, ale także zwykłych codziennych spraw. Wtedy niezbędny jest w naszym życiu ktoś, kto dobrze doradzi. Maryja, która w życiu musiała podejmować najtrudniejsze decyzje, decyzje, które zmieniały bieg historii, które dotyczyły zbawiania świata jest właśnie kimś, kto umie bezbłędnie doradzić. Czy podejmując decyzje życiowe, dajesz sobie czas na modlitwę, na różaniec, na zadanie pytania tej, która umie najlepiej doradzić? Odpowiedź nie przyjdzie pewnie od razu, ale będzie to na pewno odpowiedź dojrzała i pewna. Warto na nią poczekać.

Reklama

Jak modlić się za wstawiennictwem Matki Bożej Dobrej Rady?

Czcząc Maryję pod tym wezwaniem uznajemy, że może Ona wyprosić nam dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach zagubienia i w chwilach ważnych decyzji może nam pomóc. „W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeżeli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce” – powtarzał św. Bernard z Clairvaux (XII w.).

Do Maryi można odnieść słowa proroka Izajasza: „I spocznie na niej Duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej” (Iz 11, 2). To samo powiedział do Maryi Archanioł Gabriel: „Duch Święty zstąpi na Ciebie” (Łk 1, 35).
W innych miejscach Biblia wspomina: „Moja jest rada i stałość, moja – rozwaga” (Prz 8, 14); „Rada jej rozlewać się będzie jak żywe źródło” (Syr 21, 13); „Słuchaj, synu, przyjmij me zasady, a rady mojej nie odrzucaj” (Syr 6, 23).

Wśród wielu tytułów, jakimi Kościół obdarza Matkę Bożą, ten jest szczególny. Dlatego doczekał się osobnego wspomnienia przypadającego na 26 kwietnia, a w zakonach augustiańskich nawet święta.

Reklama

brewiarz.pl,zś/Stacja7


Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę