Nasze projekty

Czas podjąć męską decyzję

“Umiejętność kierowania to umiejętność podejmowania szybkich decyzji”. Słowa z kultowego serialu “Kariera Nikodema Dyzmy” mówią nam o podstawowym aspekcie męskiej dojrzałości: podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji.

Reklama

Obserwujemy dziś lęk przed podejmowaniem decyzji, które są znaczące i wiążące. Oczywiście nie dotyczy to codziennych decyzji takich jak ta, jaką linią autobusową pojechać, lecz decyzji, w obliczu których stawiamy sobie pytanie: jak przeżyć swoje życie? jak i komu je poświęcić? Kiedy zastanawiamy się nad takimi pytaniami, często boimy się oceny innych ludzi, wyśmiania, czy tego, że mi się nie uda. To wszystko jest wpisane w proces podejmowania decyzji. Niestety często dzieje się też tak, że ten lęk wręcz blokuje, zamyka, nie pozwala zrobić kroku na przód.

Natomiast Bóg w Księdze Rodzaju mówi: “Czyńcie sobie ziemię poddaną”. (Rdz 1, 27-28) Czyli czyńcie sobie ziemię swojego życia, swojej codzienności, swoich wyborów – ziemią poddaną. To znaczy: nie bój się! Zrób krok na przód. Podejmij decyzję i weź za nią odpowiedzialność. W ten sposób twoje życie, twoja dusza będzie nabierać konkretnego kształtu.

W podejmowaniu męskich decyzji ważna jest także zgoda na stratę. Tak. Zawsze coś tracę, nie jestem w stanie wybrać dwóch rzeczy na raz. Ale to też jest realizm podejmowania decyzji. Warto zgodzić się wewnętrznie na to, że możesz popełnić błąd, że nie musisz być we wszystkim idealny, perfekcyjny, doskonały, bezbłędny.

Reklama
Reklama

Dojrzewamy poprzez podejmowanie decyzji i branie za nie odpowiedzialności. W procesie mierzenia się z konsekwencjami dojrzewamy, stajemy się facetami, mężczyznami, dojrzałymi, dorosłymi. I ta dojrzałość bardzo dobrze smakuje.

Reklama
Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę