Nasze projekty

Franciszek zamyka watykańskie seminarium, w którym mogło dochodzić do molestowania

Papież Franciszek podjął decyzję o zamknięciu watykańskiego preseminarium św. Piusa X i przeniesieniu go w inne miejsce – pisze Il Messaggero. Obecnie w Watykanie trwa proces, który ma wyjaśnić, czy w szkole dochodziło do przypadków molestowania seksualnego.

Cathopic/Angelo Senchuke, LC

Proces w tej sprawie molestowania rozpoczął się w październiku 2020 roku. Oskarżeni są ks. Gabriele Martinelli, który miał dopuszczać się molestowania seksualnego na innym uczniu preseminarium w czasie kiedy był klerykiem, a także ks. Ernesto Radice, który jako rektor miał to ukrywać. Do molestowania miało dochodzić w latach 2010-2012. Szkoła mieści się w samym Watykanie, niedaleko Domu św. Marty, gdzie obecnie mieszka papież.

Preseminarium jest szkołą, gdzie młodzi chłopcy przygotowują się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Jednocześnie pełnią też posługę ministrantów w Bazylice św. Piotra i śpiewają w papieskim chórze.

O sprawie molestowania zrobiło się głośno w 2017 roku, kiedy została ona opisana w jednej z włoskich książek. Skargę złożył młody Polak, oraz dwie inne osoby. W trakcie rozprawy ujawniono część korespondencji między domniemaną ofiarą, a oskarżonym. Przedstawiono także list ofiary do papieża, w którym ten opisał molestowanie. Do przemocy miało dochodzić w internacie szkoły. Według opisu ofiary, Martinelii miał wchodzić do łóżka współlokatora i dotykać go w intymnych miejscach. Wszystko zostało zgłoszone do rektora szkoły, ale ten nie reagował.

Reklama
Reklama

Preseminarium od przyszłego roku ma zostać przeniesione w inne miejsce poza Watykan, a uczniowie dalej mają brać udział w papieskich celebracjach. Taka decyzja ma im zapewnić większe bezpieczeństwo i nie narażać na żadne niekomfortowe sytuacje.

ag/Il Messaggero/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę