Przełomowa decyzja Sądu Najwyższego USA. „Konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji”

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Wyrok ten odwrócił stan prawny obowiązujący od 1973 roku. Od tej pory sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych.

fot. Hu Chen/Unsplash

W długo oczekiwanej opinii Sąd Najwyższy postanowił że „konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji”, a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płodu przeżywalności.

„Uprawnienia do regulacji aborcji zostają zwrócone narodowi i jego wybranym przedstawicielom” – napisano w orzeczeniu. W praktyce decyzja ta oznacza, że aborcja natychmiastowo zostanie zakazana w 13 amerykańskich stanach. Pierwszym stanem, który zdecydował o zakazaniu aborcji jest Missouri.

Dotychczasowe prawo pochodziło z 1973 r. Zalegalizowano wówczas aborcję w całych Stanach Zjednoczonych.  Sąd uznał, że każda kobieta ma prawo do dokonania aborcji i wynika to z praw do prywatności i wolności gwarantowanych przez 14. poprawkę do konstytucji.

Reklama
Reklama

pa, wiadomosci.wp.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę