Nasze projekty

Obudzić olbrzyma

Przez 4 dni ponad 700 osób z całej Polski uczestniczyło w II Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji. Wspólnie zastanawiano się nad tym, jak obudzić olbrzyma, czyli nasze parafie. Jak poruszyć potencjał, który w nich drzemie?

Reklama

Parafia to „olbrzym”, którego trzeba obudzić. Mieszkańców, którzy są na terenie parafii, „wierzących, niepraktykujących”. To katolicy, do których chcemy dotrzeć z doświadczeniem ewangelicznym. Pokazać, jak wiarę można przeżywać.

Najważniejsze wnioski Kongresu:

Reklama

 

1. Osobiste nawrócenie

Chodzi o mówienie o Chrystusie tam, gdzie jesteśmy. Żyjąc, pracując w różnych miejscach powołani jesteśmy do głoszenia Chrystusa właśnie tam.

Reklama

2. Parafia – moje miejsce w Kościele

Parafie muszą być miejscem, do którego ludzie mogą przyjść. O pierwszych wspólnotach chrześcijańskich inni mówili – zobaczcie jak oni się miłują. Więc wszystko zależy od tych, którzy dziś tworzą wspólnoty.

3. Parafia otwarta na ubogich

Reklama

Pamiętać o ubóstwie to znaczy pamiętać o ubogich – nie chodzi o abstrakcyjny ideał, zwłaszcza pomnożony przez poczucie, że posiadanie jest czymś złym – chodzi o pamięć o ubogich. Świadomość, że są ludzie, którzy nie mają i trzeba im pomóc. I że nie można tego robić w sposób, który ich obraża.

4. Parafia – nieodkryty potencjał

Ważne, aby wspólnoty zorientowały się, jakie moją możliwości.

5. Parafia źródłem życia

Parafia musi być tym pierwszym miejscem – tutaj powinniśmy się angażować, stąd czerpać życie i tu się nim dzielić.

6. Bez proboszcza ani rusz

Otwarcie nie tylko proboszcza, ale każdego duszpasterza na działanie Ducha Świętego jest niezwykle ważne. Początkowo małe rzeczy mogą obudzić olbrzyma.

7. Ewangelizacja na co dzień

Jeżeli jesteś kapłanem i nudzisz się przez pół godziny to wyłącz „M jak miłość”, przeczytaj fragment Ewangelii, napisz sobie 3 zdania do parafian, włącz kamerkę internetową i wygłoś to w Internecie.

 

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji „Obudzić olbrzyma” – Nowa Ewangelizacja w parafii odbył się w Warszawie, w dniach 19-22.09.2013 roku.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite