Nasze projekty
Reklama

Polskie sanktuaria maryjne

"Od Bałtyku po gór szczyty kraj nasz płaszczem Jej okryty". O opiece Matki Bożej świadczą liczne polskie sanktuaria.

Najstarsze powstało w Górce klasztornej już w 1027 roku. Co roku w polskich sanktuariach maryjnych modli się ok. 7 milionów pielgrzymów. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze sanktuaria maryjne, których historię powinien znać każdy z nas.

 


 Gietrzwałd. Polskie Lourdes

Reklama

Nazywany jest „polskim Lourdes” i rzeczywiście trudno nie zauważyć podobieństw pomiędzy objawieniem się Maryi Bernadetcie Soubirous i wydarzeniami w Gietrzwałdzie. Matka Boża ukazała się najpierw Justynie Szafryńskiej, następnie jej kuzynce, Barbarze Samulowskiej niespełna dwie dekady po objawieniach we Francji.

 

 

Reklama

 

 


Kodeń. Królowa i Matka Podlasia

Reklama

Historia Matki Bożej Kodeńskiej zaczyna się od złodziejstwa. Jest to prawdziwa opowieść o upadku i naprawie win, arcysarmacka, barwna, stapiająca w jedno magnacką butę z chrześcijańską pokorą.

 

 

 


Krasnobród. Ukryta w lesie

Mały odpustowy obrazek, 9 na 14 centymetrów, nieporadny, drukowany metodą metalorytniczą, ktoś upuścił na ziemię. Niby zwykła rzecz. Jedna rzecz była niezwykła, bo obrazek choć leżał w błocie nie był pomięty, co więcej był idealnie czysty, jak nowy

 

 

 

 


Lesniów. Matka Boża Patronka Rodzin

Historia Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej nie jest powszechnie znana, ale też niewiele jest faktów historycznych, które wyjaśniałyby historię tego niezwykłego miejsca.

 

 

 

 


Licheń. Największa polska świątynia

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski to aktualnie największa polska świątynia i jedno z największych sanktuariów w Europie. Jego dziesięcioletnia budowa związana była z kultem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Licheńskiej, który od 2006 roku znajduje się w bazylice przeniesiony tam po stu pięćdziesięciu latach z kościoła św. Doroty.

 

 

 

 


Święta Lipka. Częstochowa Północy

Powszechnie uznaje się ją za jedno z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych.

 

 

 

 

 


Ludźmierz. Gaździna Podhala

Inny cudami słynący wizerunek Maryi znajduje się na Podhalu. Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej to siedziba Matki Bożej nazywanej gaździną Podhala.

 

 

 

 

 


Dominikanie od Królowej Tatr

158 lat temu 14-letniej dziewczynce w Tatrach ukazała się Matka Boża. I choć sekret zdradziła tylko jednej osobie, dziś miejsce to jest znane wszystkim turystom i mieszkańcom Podhala. 1 lipca ojcowie dominikanie świętują 60. rocznicę swojej obecności na Wiktorówkach.

 

 

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę