Nasze projekty
Reklama
fot. Wikipedia/ Jerzy Opioła

Leśniów. Matka Boża Patronka Rodzin

Historia Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej nie jest powszechnie znana, ale też niewiele jest faktów historycznych, które wyjaśniałyby historię tego niezwykłego miejsca.

Świątynia została wybudowana w drugiej połowie XVI wieku obok drewnianej kapliczki postawionej tam przez śląskiego księcia Władysława Opolczyka około dwustu lat wcześniej. Źródła podają, że kaplica była darem wdzięczności za otrzymane łaski. Wracający z Rusi książę bezskutecznie próbował znaleźć źródło, z którego wraz ze swoimi przybocznymi mógłby zaczerpnąć wody dla siebie i swoich koni. Zdesperowany modlił się o odnalezienie źródła przed obrazem Czarnej Madonny, który wiózł ze sobą wraz z drewnianą figurą. To właśnie ta figura stała się później centralnym elementem kaplicy.

Książę niedługo później znalazł źródło strumienia, które sprawiało wrażenie, jakby dopiero wypłynęło na powierzchnię. Od tego momentu najpierw mieszkańcy okolic, a później Polacy z różnych części kraju zaczęli pielgrzymować do tego miejsca i z rąk Maryi, czerpiąc z leśniowskiego źródła, doznawać uzdrowień fizycznych, ale również uzdrowień relacji. Matka Boska Leśniowska jest bowiem uznawana za Patronkę Rodzin.

Lokalny kult z przyczyn historycznych i czysto praktycznych (Leśniów znajduje się ok. 30 kilometrów od Jasnej Góry) jest ściśle związany z nabożeństwem do Matki Boskiej Częstochowskiej. Trasy wielu pielgrzymek na Jasną Górę prowadzą przez Leśniów. Rejestr otrzymanych łask, prowadzony przez urzędujących w sanktuarium paulinów od XVIII wieku zawiera kilkaset historii osób przypisujących doświadczenie nagłej przemiany w swoim życiu Matce Boskiej Leśniowskiej, której figura została ukoronowana równo 50 lat temu w 1967 roku.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę