Nasze projekty
Reklama

Święta Lipka. Częstochowa Północy

Powszechnie uznaje się ją za jedno z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych.

Według danych historycznych kaplica Matki Bożej, która stała w miejscu dzisiejszego sanktuarium została wybudowana w XV w. Sanktuarium było jednak budowane od początku na długo po obrabowaniu i późniejszym zniszczeniu kaplicy, które miało miejsce w okresie reformacji. Wtedy to, w celu odstraszenia lokalnych katolików – wiara Kościoła była bowiem zakazana w państwie pruskim – w miejscu kultu postawiono szubienicę.

Podania ludowe nie są zgodne co do historii kultu Matki Boskiej Świętolipskiej. Wiemy jedynie, że sama nazwa miejscowości wzięła się od lipy, w której koronie nieznany autor umieścił drewnianą figurę Maryi. Przyjmuje się, że był nim świeżo uwolniony skazaniec, który w noc przed egzekucją wyrzeźbił ją w drewnie. Niektóre wersje tej opowieści mówią, że jest to związane z objawieniem mu się Maryi, która osobiście wręczyła mu drewno i narzędzia i poprosiła o wykonanie swojej podobizny. Według tej historii decyzja o ułaskawieniu skazańca miała zostać podjęta właśnie na podstawie cudownego pojawienia się tych narzędzi i prostodusznej odpowiedzi rzeźbiarza, że wszystko to otrzymał od Maryi.

Niemal natychmiast po umieszczeniu figury w koronie lipy rozpoczęły się pielgrzymki potrzebujących i chorych, którzy regularnie otrzymywali od Matki Boskiej Świętolipskiej rozmaite łaski. Jeszcze tuż przed wybuchem reformacji miejsce to cieszyło się wielkim szacunkiem jako miejsce święte i szczególne miejsce działania Matki Bożej. Ostatni mistrz zakonu krzyżackiego Albrecht, pielgrzymował w to miejsce z Królewca pieszo i boso.

Reklama

Również dziś Święta Lipka jest popularnym miejscem pielgrzymkowym. W głównym ołtarzu sanktuarium znajduje się koronowany przez kardynała Wyszyńskiego na życzenie papieża obraz Matki Jedności Chrześcijan. Jest to kopia rzymskiego obrazu Salus Populi Romani, wykonana przez flamandzkiego malarza w pierwszej połowie XVII wieku.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę