Nasze projekty

Michał Kłosowski: Recepta na jedność

Tego, co pęknięte, nie da się posklejać patrząc w telewizor albo konsumując media. Niestety, jesteśmy na nie skazani. Co więc powinniśmy zrobić żeby odbudować Wspólnotę?

Reklama

Przede wszystkim: spojrzeć sobie wzajemnie w twarz i dojrzeć ludzi. To filozofia dialogu kontra cywilizacja hejtu. Zamiast patrzeć w ekran naszych smartfonów, spojrzeć bezpośrednio w oczy. I dojrzeć drugiego człowieka.

Musimy więc wylogować się z medialnych i politycznych spinów. Wielu powie, że to myślenie życzeniowe. Jednak po tak dehumanizującej kampanii podstawowa sprawa, jaka powinna się wydarzyć, to przywrócenie godności wszystkim grupom, które zostały zinstrumentalizowane i rozegrane. Czy jest to w czyimkolwiek interesie? Politycznym nie, bo politykę wygrywa się przez podział i to, zdaje się, jest największy dramat naszego społeczeństwa – pozwoliliśmy się rozegrać, pozwoliliśmy wykorzystać wady narodowe, wygrać je przeciw nam. Powinno jednak – w co mocno wierzę – zależeć na tym nam samym. Bo po prostu jesteśmy tym już zmęczeni, a podziały, które mamy ciągną się już nie wzdłuż linii historycznych, ale przez domy, w których wspólnie mieszkamy. A przecież niejako jesteśmy na siebie skazani.

Powinniśmy się wylogować. Dziś technologia i polityka to elementy nierozerwalnie ze sobą związane. Mikrotargetowanie i trendy marketingowe są narzędziami budującymi ten podział. Nie widzę możliwości zakopania tych podziałów odgórnie, widzę jedynie sprawczość i wolę ludzi. Tak, jak budując Solidarność udało się połączyć wiele nurtów, kiedy kościoły były miejscami schronienia wszystkich, którzy tego potrzebowali, tak dziś Polska znów musi stać się takim miejscem. Potrzeba Nowej Solidarności, na poziomie obywateli budowanej przez poszukiwanie konsensusu w kwestiach lokalnych, najprostszych – wspólnej klatki schodowej, działającej sprawnie windy czy trawnika. Potrzeba dobrej woli i odrobiny wyrozumiałości, kiedy sami zrozumiemy, co stało się w nas – a w zasadzie, co z nami zrobiono. I mimo wszystko, musimy próbować.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę