Nasze projekty

Nowy przewodniczący Episkopatu: przyjmuję wolę biskupów jako kredyt zaufania

"Będziemy prowadzili Kościół w Polsce drogami, które chcemy odkrywać. Kościół zawsze szuka nowych dróg przepowiadania" - zapowiedział abp Tadeusz Wojda, nowo wybrany przewodniczący polskiego Episkopatu.

fot. Episkopat News/flickr.com

Kwestia nauczania religii w szkole, Fundusz Kościelny oraz wybory nowego Przewodniczącego i Zastępcy KEP były głównymi tematami 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się dziś popołudniu w Warszawie. Abp Tadeusz Wojda, abp Józef Kupny, bp Wiesław Śmigiel, bp Wojciech Osial i bp Andrzej Czaja spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej.

Abp Tadeusz Wojda pozdrowił obecnych dziennikarzy. Wyraził radość z dużego zainteresowania mediów oraz nadzieję, że “twórcza i budująca” współpraca będzie się dobrze układać. Będziemy się starać współpracować rzeczowo i przekazywać informacje – zapewnił.

Komentując swój wybór na przewodniczącego KEP wyznał, że mimo medialnych przewidywań było to dla niego zaskoczenie, gdyż ma krótki, 7-letni staż biskupi. Przyjmuję wolę biskupów jako kredyt zaufania – powiedział. Będziemy prowadzili Kościół w Polsce drogami, które chcemy odkrywać. Kościół zawsze szuka nowych dróg przepowiadania – wskazał hierarcha, wskazując na wagę nowego języka, języka zrozumiałego, wnoszącego nowość, konstruktywnego. 

Reklama

Wyraził nadzieję, że biskupi będą dalej pracowali kolegialnie, wspólnie omawiając istotne kwestie i podejmując decyzje, by głos Konferencji Episkopatu Polski był jeden. Zawsze starałem się słuchać, budować mosty porozumienia, żeby decyzje nie były jednostronne a wypracowywane wspólnie – podkreślił. Dziękując biskupom za wybór zapewnił, że zrobi wszystko, by nie zawieść pokładanych w nim nadziei. 

„Jeśli w grę wchodzi profanacja krzyża czy znaków religijnych, to nie ma na to zgody”

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podkreślił wyzwanie, jakie stanowi proces laicyzacji polskiego społeczeństwa. Wskazał na konieczność autentyczności w przepowiadaniu oraz skupienia się na głoszeniu Ewangelii. Autentyczność wymaga także spójności słowa z czynem. Zapewnił, że wraz z gremiami episkopatu te wyzwania będą podejmowane. 

ZOBACZ>>> Nowy przewodniczący KEP. Kim jest abp Wojda?

Reklama

Abp Wojda podkreślił także, że Kościół “stara się mierzyć z wyzwaniem sytuacji kryzysowych typu pedofilia”. Podkreślił, że biskupi zapoznali się z wymogami, jakie stawia „ustawa Kamilka” i będą one realizowane tak w parafiach jak instytucjach. Wskazał na istniejący już system i działalność Fundacji Św. Józefa. Podkreślił także rolę prymasa Wojciecha Polaka jako delegata KEP i jego bardzo dobre wywiązywanie się z obowiązków. Zapewnił, że wszystkie sytuacje wykorzystywania seksualnego muszą być wyjaśniane, wskazał na rolę specjalnych komisji. Zauważył także, że taki proces wymaga czasu oraz troski o to, by osoby pokrzywdzone nie przeżywały powtórnie swojego dramatu. 

Zapytany o przywoływane przez media wypowiedzi z czasów białostockiego Marszu Równości abp Wojda podkreślił, że nie negował prawa osób do manifestowania poglądów, a jedynie bronił ważnych dla chrześcijan symboli i wyrażał sprzeciw wobec profanacji. Każdy ma prawo do manifestowania, ale jak w grę wchodzi profanacja krzyża czy znaków religijnych, to nie ma na to zgody – mówił, podkreślając, że ma prawo bronić symboli, które są dla chrześcijan ważne, budujące i uświęcające. 

„Będziemy mieć do czynienia z ciągłością i zmianą”

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny, wybrany na zastępcę przewodniczącego KEP podkreślił, że choć nie jest osobą z pierwszych stron gazet, bez wątpienia rola zastępcy przewodniczącego KEP jest dla niego ważną rolą. Zrobię wszystko, by wspomagać przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Oczywiście mam też pewną wizję – zaakcentował. Mogę państwa zapewnić, że będziemy mieć do czynienia z ciągłością i zmianą, nie zaczniemy od zera, jest pewna ciągłość, którą zachowamy, ale i zmiana, która wiąże się z przemianami, jakie dokonują się w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym – dodał.

Reklama

Duchowny zaznaczył, że w dzisiejszych czasach ludziom żyje się coraz lepiej, a zmiany społeczne zachodzą coraz szybciej. Człowiek oczekuje od nas bardziej adekwatnego przekazywania Ewangelii, to nie jest proste, na pewno trzeba się nad tym pochylić, wsłuchujemy się w głos wiernych, rozumiemy wszystkie zachodzące zmiany i chcemy szybko reagować na te zmiany. O to będę się starał we współpracy z przewodniczącym KEP – zapewnił abp Kupny.

Zapytany o pochówek abp. seniora Mariana Gołębiewskiego, abp Józef Kupny podkreślił, że ceremonia pogrzebowa ma charakter pokutny. Mamy świadomość zaniedbań w tym temacie, forma pochówku nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej, które zostały upublicznione w komunikacje nuncjatury – podkreślił.

PRZECZYTAJ>>> Prymas ws. pochówku abp. Gołębiewskiego: nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej

„Chcę podkreślić wartość wychowawczą lekcji religii w szkole”

O kwestiach dotyczących lekcji religii w szkołach opowiedział bp Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP podkreślił, że episkopat wyraża zaniepokojenie zapowiedziami i dzianiami Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie lekcji religii. Wśród nich biskup wymieni: zapowiedzi redukcji godzin religii, umieszczania zajęć na pierwszej czy ostatniej godzinie lekcyjnej, usunięcie jej ze świadectwa, niewliczanie do średniej ocen. Zostaliśmy zaproszeni do konsultacji w tej ostatniej sprawie i powiedzieliśmy, że nie zgadzamy się na tę zmianę. Mam nadzieję, że nasz głos będzie usłyszany – zaakcentował duchowny. Jednocześnie podkreślił, że biskupi pozostają otwarci na dialog i merytoryczną dyskusję, by wspólnie zastanowić się nad tym problemem. W tym celu został powołany z zespół roboczy ds. kontaktów z rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole, w którym znaleźli się biskupi, a także dwie świeckie ekspertki.

Lekcja religii w szkole nie ma znaczenia wyłącznie religijnego. Chcę podkreślić wartość wychowawczą lekcji religii w szkole. Ewangelia to są wartości, na których budujemy człowieczeństwo, nasze życie. Religia pomaga w pracy nad sobą, budowaniu życia na pewnych wartościach, w rozwiązywaniem wielu problemów – zaakcentował duchowny. Ma także wartość kulturową, historyczną, nasza kultura ma przecież korzenie chrześcijańskie – dodał bp Osial. Podkreślił również, że wielu uczniów po czasie pandemicznych obostrzeń boryka się z problemem kryzysu psychicznego, uznał, że także na tym polu religia może pomóc.

CZYTAJ>>> Powołano zespół ds. kontaktów z rządem w sprawie lekcji religii. Zobacz też inne zmiany KEP

Biskupi rozmawiali także o kwestiach związanych z ochroną życia

Podejmowane podczas Zebrania Plenarnego kwestie związane z rodziną i ochroną życia omówił bp Wiesław Śmigiel. Podkreślił, że to jedne z najważniejszych tematów. W kontekście trwającej dyskusji społecznej biskupi przypomnieli, że prawo do życia jest podstawowym prawem człowieka. Troska Kościoła o życie, małżeństwo, rodzinę, wypływa nie tylko z nauczania Kościoła, ale i prawa naturalnego – mówił, przytaczając także artykuł 18 Konstytucji RP, gdzie stwierdzono, iż małżeństwo jest pod opieką Rzeczypospolitej. Wyraził wsparcie dla wszystkich organizacji i ruchów pro life, które bronią życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny powiedział, że biskupi zachęcają, by w ramach duszpasterstw wspierać rodziny, zwłaszcza wielodzietne, oraz przede wszystkim pokazywać pozytywne przykłady rodzin, by wskazywać na dzieci jako ogromny skarb i radość dla małżeństw i rodzin. Podkreślił, że biskupi apelują nie tylko do wierzących, ale do wszystkich ludzi dobrej woli. Zapewniając o świadomości problemów i trudności, z jakimi spotykają się dziś rodziny, wskazał na potrzebę wsparcia i mocnego ukazywania, że rodzina to piękna droga prowadząca do szczęścia. 

Hierarcha zapowiedział także uwzględniający wytyczne Stolicy Apostolskiej pilotażowy program duszpasterski, realizowany na razie w kilku diecezjach, mający na celu nacisk na pogłębienie wiary u pragnących sakramentu małżeństwa. 

ZOBACZ TEŻ>>>Nie jesteś kimś niechcianym. Bóg patrzy na Ciebie z zachwytem!

Bp Andrzej Czaja, omawiając programy duszpasterskie, zapowiedział intensywniejsze przygotowania do roku jubileuszowego 2025. Wyraził radość z wielu oddolnych inicjatyw duszpasterskich i modlitewnych. Wskazał także na przygotowania do roku 2033 – 2 tys. lat od dzieła odkupienia. Omówił inicjatywę 9-letniej nowenny, która realizowana będzie już od najbliższego Triduum paschalnego, które przeżywane ma być w szczególnej wdzięczności za dzieło odkupienia, a czas między Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego ma być okazją do głoszenia kerygmatu.

Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zapowiedział też, że parafie i wspólnoty będą zachęcone do celebrowania wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, co przewiduje liturgia, jednak jest jeszcze w Polsce rzadkością. Ostatnim elementem ma być odnowienie oddania Chrystusowi w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. 

Hierarcha omówił także inicjatywę papieża Franciszka Światowych Dni Dzieci 25-26 maja. Biskupi zdecydowali, że pierwszego dnia będą obchodu diecezjalne, a w niedzielę w parafiach. Wskazał na potrzebę rozwijania duszpasterstwa dzieci. 

Kolejny rok duszpasterski, przypadający w roku jubileuszowym, przezywany będzie w jedności z papieżem pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”. 

KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę