Nasze projekty

Prymas ws. pochówku abp. Gołębiewskiego: nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej

"Decyzja o miejscu liturgii pogrzebowej i pochówku abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej, należy do aktualnego metropolity wrocławskiego po uzgodnieniu z najbliższymi zmarłego" - podkreśla abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W poniedziałek archidiecezja wrocławska poinformowała o śmierci abp. Mariana Gołębiewskiego, metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 marca od mszy św. o godz. 18:30 w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.

Następnego dnia, 18 marca, o godz. 11 w katedrze zostanie odprawiona msza pogrzebowa. Po niej zmarły biskup spocznie w krypcie metropolitów wrocławskich.

ZOBACZ TEŻ: Zmarł abp Marian Gołębiewski. Miał 86 lat

Reklama

Państwowa komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wyraziła swoją dezaprobatę wobec planów uroczystego pochówku abp. Gołębiewskiego.

„Były biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i metropolita wrocławski dopuścił się zaniedbań w sprawach dotyczących wykorzystania seksualnego małoletnich przez podległych mu kapłanów, za co został ukarany przez Stolicę Apostolską. W związku z tym oraz mając na względzie cierpienie osób skrzywdzonych, ochronę ich czci, praw i godności, Państwowa Komisja stoi na stanowisku, że pochówek arcybiskupa Gołębiewskiego nie powinien mieć uroczystej formy” – przekazano w komunikacie.

„Decyzji nie podejmował Episkopat”

W przesłanym KAI komunikacie, do sprawy odniósł się również abp Polak, prymas Polski oraz delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama

„Decyzja o miejscu liturgii pogrzebowej i pochówku arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej, należy do aktualnego metropolity wrocławskiego po uzgodnieniu z najbliższymi zmarłego. Nie była dyskutowana ani nie została podjęta przez Konferencję Episkopatu Polski” – napisał.

„Forma pochówku nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej, które zostały określone i upublicznione w komunikacje Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z sierpnia 2021 roku. Mogę potwierdzić, że nakazana wpłata na konto Fundacji Świętego Józefa KEP została dokonana przez abp Mariana Gołębiewskiego w przeciągu jednego miesiąca od ogłoszenia komunikatu Nuncjatury. Wypełnił tym samym zobowiązanie, do którego zobligowała go decyzja Stolicy Apostolskiej” – podkreślił.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowy przewodniczący KEP. Kim jest abp Wojda?

Reklama

Poniżej pełna treść komunikatu:

Delegat KEP w sprawie pochówku abp. Mariana Gołębiewskiego

Decyzja o miejscu liturgii pogrzebowej i pochówku arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej, należy do aktualnego metropolity wrocławskiego po uzgodnieniu z najbliższymi zmarłego. Nie była dyskutowana ani nie została podjęta przez Konferencję Episkopatu Polski.

Przyjmuję z pokorą i szacunkiem słowa osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Rozumiem, że mają prawo do wyrażania swego bólu i gniewu. 

Chcę przypomnieć jednak, że katedra jest tradycyjnym miejscem liturgii pogrzebowej, a krypta katedry – zwyczajowym miejscem pochówku dla biskupów, którzy w niej posługiwali. Jest miejscem modlitwy za zmarłych pasterzy, której potrzebują jak wszyscy grzesznicy. Ponadto każda liturgia pogrzebowa ma również charakter pokutny. Wspólnota Kościoła jest świadoma, że „wskutek ludzkiej skłonności do złego wszyscy popełniamy grzechy” i że „przed Najświętszym Bogiem nikt nie jest bez winy”, dlatego w Mszy pogrzebowej powierza zmarłą osobę sprawiedliwemu i miłosiernemu Bogu. W tym samym duchu i z tym samym przekonaniem zostanie odprawiona Msza za zmarłego arcybiskupa Gołębiewskiego.

Forma pochówku nie narusza decyzji Stolicy Apostolskiej, które zostały określone i upublicznione w komunikacje Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z sierpnia 2021 roku. Mogę potwierdzić, że nakazana wpłata na konto Fundacji Świętego Józefa KEP została dokonana przez abp Mariana Gołębiewskiego w przeciągu jednego miesiąca od ogłoszenia komunikatu Nuncjatury. Wypełnił tym samym zobowiązanie, do którego zobligowała go decyzja Stolicy Apostolskiej. Nie jestem upoważniony do podawania wysokości tej kwoty, bo to są dane, które mógł upublicznić jedynie sam abp Gołębiewski. Natomiast mogę zapewnić, że wpłata w całości została przeznaczona na statutową działalność Fundacji, którą jest pomoc osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym.

+ Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

14 marca 2024 r.

interia.pl, KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę